"The Guardian": Украйна е изправена пред трудни решения заради острия недостиг на войски

ЕС и Свят 22.12.2024 12:03 Снимка: ДНЕС+

"The Guardian": Украйна е изправена пред трудни решения заради острия недостиг на войски

В окопите все по-често преобладават възрастни, болни или алкохолици

В един неотдавнашен мразовит следобед в западноукраинския град Ковел сивокос мъж във военна униформа се готви да се качи на влака. Малко момче го прегръща през коленете и не иска да го пусне. "Хайде, Дима, сбогувай се с дядо", казва му майка му и го отдръпва.

Няколко минути по-късно влакът потегля от гарата с мъжа във вагона, тръгнал на дългото пътуване към източната част на страната, към фронта. Дъщерята и внукът, и двамата със сълзи на очи, махат от перона.

Такива сцени вече са често срещани в Украйна, където изтощената й армия е съставена все повече от по-възрастни мъже. Докато страната наближава тригодишнината от конфликта с Русия и с тревога очаква възкачването на Доналд Тръмп в Белия дом, острият недостиг на личен състав на фронтовата линия я поставя пред дилема.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски се противопоставя на публичните призиви на администрацията на Байдън да се намали мобилизационната възраст от 25 на 18 години, като се позовава на това, че не е желателно да се изпращат млади мъже на фронта в общество, което вече е изправено пред демографска криза.

Поредица от интервюта с украински офицери, които са говорили при условие за анонимност предвид деликатността на въпроса, очертават тревожна картина за военните усилия на Украйна.

"Хората, с които идват при нас сега, нямат нищо общо с тези, които бяха там в началото", казва военнослужещ от 114-та бригада на Териториалната отбрана на Украйна, който през последните две години е бил в различни точки на фронта. "Наскоро пристигнаха 90 души, но само 24 от тях бяха готови да отидат на позициите. Останалите бяха стари, болни или алкохолици. Допреди месец са се разхождаха из Киев или Днепър, а сега са в окопа и едва държат оръжието. Лошо са обучени и зле екипирани", казва той.

Двама източници от частите за противовъздушна отбрана заявиха пред "Гардиън", че недостигът на войници на фронта е станал толкова остър, че Генералният щаб вече е наредил да се намалят частите за противовъздушна отбрана, за да се освободят повече хора, които да бъдат изпратени на фронта като пехота.

"Положението достига критично ниво, при което не можем да сме сигурни, че противовъздушната отбрана може да функционира правилно", казва единият от източниците, като отбеляза, че е бил подтикнат да проговори поради опасения, че ситуацията представлява заплаха за сигурността на Украйна.

"Тези хора знаеха как функционира противовъздушната отбрана, някои от тях бяха обучавани на Запад и имаха реални умения, а сега ги изпращат на фронта да се бият, за което нямат никаква подготовка", казва източникът.

Депутатът Маряна Безуглая заяви, че войските за противовъздушна отбрана се прехвърлят в пехотни части, което води до влошаване на успеваемостта на Украйна при унищожаването на руските дронове. Юрий Игнат, говорител на войските за противовъздушна отбрана, потвърди прехвърлянето, като заяви, че то е "много болезнено". Но отрече това да се отразява на броя на свалените безпилотни летателни апарати.

"Това продължава вече една година, но става все по-лошо и по-лошо", казва офицерът от ПВО. "Вече ми е останала по-малко от половината [от пълния състав]. През последните няколко дни дойде една комисия и те искат още десетки. Остават ми тези над 50 години и ранените. Невъзможно е да се работи по този начин", казва той.

Въпреки че в първите месеци на конфликта украинците бяха готови да се включат като доброволци и стотици хиляди доброволно заминаха на фронта, през последната година мобилизацията се превърна в сериозен проблем за Киев, като повиквателните се раздават по улиците. От началото на конфликта на мъжете в наборна възраст е забранено да напускат страната.

Повечето украинци разбират необходимостта от мобилизация, но политиката е непопулярна в личен план и мобилизационните части често се сблъскват с гняв и обиди, когато търсят нови попълнения.

Показателен знак за променящите се нагласи в страната е проучването на базирания в Киев Център "Разумков", според което 46% от анкетираните са съгласни, че "няма нищо срамно в това да се избегне военната служба", а само 29% не са съгласни.

Недостигът на жива сила през последните месеци влоши отношенията между Киев и Вашингтон. Служителите в администрацията на Байдън са раздразнени от факта, че Зеленски и други официални лица често са изисквали повече оръжия, но не са могли да мобилизират необходимите хора, за да увеличат редиците.

Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Шон Савет заяви, че "живата сила е най-належащата нужда" за Украйна в момента. "Готови сме също така да разширим възможностите за обучение, ако те предприемат съответните стъпки за попълване на редиците си", заяви още той.

Украинските официални лица намират публичните призиви на САЩ за намаляване на мобилизационната възраст до 18 години за безчувствени и неуместни. Много войници казват, че мобилизацията може да се подобри не чрез намаляване на възрастта за призоваване, а чрез предлагане на по-добри стимули и повече обучение.

"Всъщност не става въпрос за възрастта, те се нуждаят от добри условия и мотивация", казва военен от 114-та бригада. "Осемнадесетгодишните все още са деца. Може би биха могли да намалят възрастта до 23 години, ако е необходимо, но в Киев все още има достатъчно хора, които биха могли да бъдат мобилизирани, но не искат да отидат да воюват", допълва той.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242