
ЕС и Свят 28.12.2024 18:00 Снимка: ДНЕС+
"Телеграм" спря достъпа до няколко руски канали в ЕС
От днес по обяд каналите в социалната мрежа "Телеграм" на руските медии РИА "Новости", Russia Today , "Известия", НТВ, Россия 1, са недостъпни от територията на ЕС с телефони със сим карти, издадени в ЕС. При опит да се отвори един от тези канали от България се появява съобщение, че "каналът нарушава законите на България". Досега "Телеграм" не е ограничавал за ЕС достъпа до канали от платформата си.
РИА "Новости" потвърди, че каналът ѝ в Telegram е блокиран и недостъпен в Полша, Белгия, Швейцария, Гърция, Чехия и Итали. При опит за преглед на материали в канала се появява надпис, в който се посочва, че каналът е нарушил местното законодателство. Не се посочват конкретни примери.
Каналът на РИА Новости е имал повече от 250 000 гледания дневно от потребители с устройства на европейски езици.
Съобщава се също, че каналите на Russia Today в Telegram са блокирани в някои европейски държави.
През май 2024 г. Европейският съвет спря разпространението на четири руски медии. Бяха забранени РИА "Новости", "Известия", "Российская газета" и "Голос Европы". Европейският съвет отбеляза, че тези медии се "намират под постоянен директен или косвен контрол на ръководството на Руската федерация" и имат "важна роля в поддържането на агресивната война на Русия срещу Украйна".
През юни 2022 г. след решение на българския Съвет за електронни медии кабелни и сателитни оператори преустановиха излъчването на три руски държавни телевизии, след като ЕК огласи шестия пакет санкции срещу Кремъл заради инвазията в Украйна. В него са включени и мерки срещу руската пропаганда на територията на ЕС. Тогава от ефира на България бяха изключени каналите Россия РТР/ РТР Планета, Россия 24 и Center International.
На 3 юни 2022 г. от ЕК коментираха, че „тези структури са използвани от руското правителство като инструменти за манипулиране на информация и насърчаване на дезинформацията относно нахлуването в Украйна, включително за пропаганда, с цел да се дестабилизират съседните на Русия държави и ЕС и неговите държави членки“. Мярката не засяга възможността тези организации и техните служители да извършват дейност в ЕС, например да правят интервюта.
След началото на войната в Украйна Съветът за електронни медии взе решение да спре излъчването на други субсидирани от режима на Путин медии – телевизия Russia Today и производните й, както и на информационната агенция „Спутник“ и производните й.
Източници: segabg.com,
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 20:11 Хороскоп за събота, 19 април 2025 г.
- 19:36 Пожарът е нанесъл тежки екощети на Алдомировското блато
- 19:27 Намаляват значително цената на престоя в болница по здравната каса
- 19:18 Мелодичният италиански помага на Мелони в преговорите с Тръмп и Ванс
- 19:09 Между светлината и тъмното: Платната на Марина Александрова оживяха в Полша
- 19:00 Иран: Ядреното споразумение е възможно, ако Вашингтон не поставя непостижими условия
- 18:52 САЩ изтеглят войските си от Сирия
- 18:44 Локо и пловдивският "Ботев" не се победиха