ЕС и Свят 21.07.2025 18:59 Снимка: ДНЕС+
Техеран: Нов кръг преговори за иранската ядрена програма ще се проведе в Истанбул
Иран ще проведе нови преговори за ядрената си програма с Германия, Франция и Обединеното кралство в петък в Истанбул, предаде АФП, цитирана от БТА.
"В отговор на молба на европейските страни Иран прие да проведе нови преговори", заяви говорителят на Министерството на външните работи на Иран Есмаил Багаи, цитиран от държавната телевизия.
Иран е подозиран от западните страни и от Израел, че иска да се сдобие с атомна бомба - нещо, което Техеран отрича и подчертава правото си да развива ядрена програма с мирни цели.
На 13 юни Израел предприе изненадваща атака, като бомбардира Иран и уби висши военни и учени, свързани с ядрената му програма. САЩ се включиха в офанзивата на израелския си съюзник и удариха три ядрени обекта в нощта на 21 срещу 22 юни.
След тези удари, наредени от президента Доналд Тръмп, преговорите бяха преустановени. Последната среща между европейската тройка и Иран се състоя на 21 юни в Женева, часове преди американските бомбардировки.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:10 Хороскоп за петък, 27 март 2026 г.
- 19:20 Въпреки примирието: Израел продължава да убива палестинци в Газа
- 19:12 Откриха нов вариант на COVID
- 19:04 Европарламентът въвежда общи определения и наказания за корупцията в ЕС
- 18:56 Путин: Последиците от конфликта в Близкия изток може да са като при COVID-19
- 18:48 НАТО: За последното десетилетие България е увеличила двойно разходите си за отбрана
- 18:40 Сарафов на отчетното събрание на Варненската апелативна прокуратура: Отказвам интервюта и коментари
- 18:32 Песков: Киевският режим изнудва страните от ЕС с тръбопроводите като оръжие