ЕС и Свят 22.04.2026 14:35 Снимка: ДНЕС+
ТАСС: Брюксел оряза санкциите срещу Русия заради кризата в Ормузкия проток
Европейската комисия (ЕК) изключи от 20-ия пакет санкции основния му елемент – забраната за транспортиране на руски петрол, като предложи на страните от ЕС спешно да приемат този пакет в орязан вид. Това съобщава за руската агенция ТАСС дипломатически източник в Брюксел, информира "Фокус".
"Европейската комисия внесе за разглеждане от посланиците на 27-те страни от Европейския съюз предложение за приемане на 20-ия пакет от санкции срещу Русия, като изключи от него пълната забрана за транспортиране на руски петрол (от европейски превозвачи) и предоставянето на услуги за тези превози, включително застраховане", съобщава дипломатът.
Плановото заседание на Комитета на постоянните представители на 27-те страни от ЕС, на което е внесена тази тема и одобрението на 90 млрд. евро за Украйна, се провежда в сряда в Брюксел.
Европейският бизнес, занимаващ се с танкерни превози, понася в момента огромни загуби във връзка с блокирането на кораби в Ормузкия проток или в подстъпите към него. Все още няма надеждни статистически данни за тези загуби.
Забраната за превоз на руски петрол беше централен елемент от 20-ия пакет санкции, който Европейската комисия обяви през януари 2026 г., обещавайки да го приеме до 24 февруари 2026 г. Това не се случи, тъй като пакетът от санкции беше блокиран от Унгария и Словакия, заедно с финансирането на Украйна в размер на 90 млрд. евро за периода 2026-2027 г.
Будапеща и Братислава поискаха от Киев да възобнови транзита на руски петрол по нефтопровода "Дружба", който Украйна блокира на 27 януари.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:28 Продадоха имението на Берлускони, купувачът е шейх от Катар
- 13:21 Демерджиев: Да се прегледа пътната настилка, съоръженията, знаковото стопанство и сервитутите
- 13:13 Зеленски: Украйна ще нанася превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели
- 13:07 Важна седмица за Формула 1: Верстапен сяда на преговори с отбора си за бъдещето
- 12:59 Арх. Виолета Комитова: Незаконното строителство в България се превърна в бедствие
- 12:51 Митничари от Варна намериха контрабандни обекла, хавлии, завивки и над 4500 м плат от Турция
- 12:43 САЩ незабавно изпращат спасителни екипи във Венецуела след разрушителните земетресения
- 12:35 Принципът на Кубертен приключи: МОК плаща по $ 10 000 "за участие" на всеки олимпиец