Свикват извънредно заседание на ООН заради Газа

ЕС и Свят 09.06.2018 07:59

Заради продължаващото напрежение в ивицата Газа Генералната асамблея на ООН ще проведе извънредно заседание на 13 юни, сряда, предадоха информационните агенции.

Предстои да бъде разгледан проект на резолюция в защита на палестинците в Газа и на Западния бряг, съобщи агенция "Франс прес".

За това са известени 193-те държави, членуващи в Генералната асамблея.

Съобщава се, че арабските страни са се обърнали към председателя Мирослав Лайчак с молба за свикване на извънредно заседание.

По информация от дипломатически източници, новият проект за резолюция е сходен с този, който беше отхвърлен в Съвета за сигурност с вето от страна на САЩ. Не беше приет и проектът на американската страна, в който беше записано ,че отговорността за насилието по израелската граница е на радикалното палестинско движение "Хамас".

На 29 май сили на "Хамас" и на групировката "Ислямски джихад" в Газа изстреляха срещу територията на Израел 70 ракети и снаряди.

Преди това - на 14 май, хиляди палестинци атакуваха огражденията по границата с Израел, на което израелските войници отговориха със стрелба. Загинаха над 120 палестинци. /news.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355