ЕС и Свят 06.08.2020 09:34 Снимка: ДНЕС+
Светът помага на Ливан след експлозията
Един от трите кацнали в Ливан самолети от Руското министерство на извънредните ситуации след временно кацане в Саратов продължи полета си за Бейрут, съобщи РИА Новости.
"В 4:53 часа самолет Ил-76 на Министерството на извънредните ситуации излетя от Саратов в Ливан", заяви източник на агенцията. На борда му са 15 специалисти от Роспотребнадзор и нужното оборудване за отваряне на лаборатория за новата коронавирусна инфекция. Всички специалисти са оборудвани със специални костюми и предпазни средства, съобразно инфекцията COVID-19, заявиха от министерството.
Планира се да има пет полета до Бейрут със 150 души.
Според международните медии над 20 държави изпратиха помощ след взрива в Бейрут - човешки и материални ресурси в опустошената столица на Ливан.
По последни данни жертвите на експлозията на неправилно складиран амониев нитрат са поне 135. Ранените са над 5 хиляди души. Без дом са над четвърт милион жители на Бейрут. Материалните щети се оценяват между 5 милиарда и 15 милиарда долара.
Европейският съюз прати над 100 пожарникари с модерна екипировка и обучени кучета. Франция, Германия, Нидерландия, Полша и Чехия - всяка от тези държави праща десетки професионални спасители и медици.
За финансова помощ откликнаха Великобритания с 5 млн. паунда, Германия и Унгария - по 1 милион евро. Норвегия - 25 милиона крони в добавка към 40 тона медицинско оборудване.
Катар организира въздушен мост с Бейрут. Първите четири самолета с хуманитарни доставки кацнаха вчера. От Доха ще изпратят и две полеви болници с общ капацитет от хиляда легла.
От Иран изпращат в Ливан 9 тона храни и полева болница със специализиран персонал.
Русия, Италия, Египет и дори закъсалият икономически Ирак осигуриха самолети с медицински консумативи и оборудване.
Междувременно и Световната банка обяви, че е готова да мобилизира ресурсите, с които разполага, за да помогне на Ливан. Банката изрази готовност да направи спешна оценка на щетите и нуждите след взрива на бейрутското пристанище и каза, че ще съдейства за предоставянето на държавно и частно финансиране за възстановяване.
През април Световната банка отпусна на Ливан заем от 120 милиона долара в помощ на здравеопазването му. Страната преживява най-тежката си икономическа криза от десетилетия, белязана от небивало обезценяване на валутата й, от хиперинфлация, масови уволнения и драстични банкови ограничения./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:14 Рашидов подкрепи Радев: Борисов е снижен, в ГЕРБ не са останали "гербери", там са едни други хора
- 10:11 Край на 118-годишен граничен контрол между Гибралтар и Испания
- 10:06 МС уволнява Цветелина Бориславова като почетен консул
- 09:59 Омбудсманът предупреди: Бюджет 2026 удря стандарта ни на живот
- 09:53 Иран плаши да спре целия износ на гориво от Близкия изток, заради блокадата на САЩ на Ормуз
- 09:46 Евтим Милошев: 400 дка в кв. „Бояна“, собственост на дружество „Орфей“, са изчезнали от активите
- 09:42 По нареждане на Зеленски: Украинският парламент уволни премиера Свириденко
- 09:35 Константин Проданов: Заставаме зад Демерджиев