Стрелба окървави протест срещу Тръмп в Портланд

ЕС и Свят 12.11.2016 13:11

Един човек беше прострелян по време на протест срещу избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ в Портланд, предаде bTV.

Инцидентът е станал в момента, в който множеството пресичало моста „Морисън”. Полицията веднага отцепи района. Към момента не е ясно състоянието на пострадалия.

По-рано през деня се стигна до сблъсъци между агресивно настроени протестиращи и полицейски части за борба с масовите безредици.

В цялата страна вече трети ден недоволни от избора на Доналд Тръмп протестират, но проявите им са предимно мирни.

Най-големите протести са в така наречени колебаещи се щати, където в крайна сметка Тръмп спечели. Огромни шествия заляха улиците на Маями във Флорида, Атланта, Джорджия, както и столицата Вашингтон. В типично своя стил новоизбраният президент ги порица, но по-късно в Туитър похвали гражданската им страст.

След първите часове на объркване и неизвестност, финансовите пазари приветстват избора на новия президент. Индексът „Дау Джонс” се повиси повече от 5% за цялата седмица, което е най-големият ръст от 5 години. „Стандарт енд Пуърс” прибави близо 4 на сто, което е най-голямото повишение за една седмица от 2 години.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355