ЕС и Свят 28.08.2026 15:01 Снимка: ДНЕС+
Страните с излаз на Балтийско море създават съвместна група за борба с дронове
Страните с излаз на Балтийско море планират да създадат съвместна работна група за противодействие на дронове, която ще им позволи да реагират бързо на фона на нарастващата заплаха от хибридни атаки. Това заяви германският вътрешен министър Александър Добриндт, цитиран от "Ройтерс".
Откакто Москва започна войната в Украйна през 2022 г., в Балтийско море са регистрирани множество инциденти с предполагаем саботаж, засягащи подводни кабели и ключови газопроводи. Балтийско море е оградено от осем държави от НАТО и Русия.
Целта е да бъде създадена работна група, която да позволява бърз обмен на информация, обясни Добриндт преди среща с колегите си от страните, граничещи с Балтийско море, в германския град Фленсбург.
"Чужди сили ежедневно се опитват да атакуват и подкопават демокрацията, сигурността и икономическата мощ в рамките на ЕС", посочи вътрешният министър относно целите на срещата.
Той предупреди, че подобни атаки могат "да придобият ново измерение през следващите месеци", а хибридната заплаха е "повсеместна".
Германия е особено бдителна по отношение на заплахите от дронове, след като по-рано този месец на летище Лайпциг/Хале — важен логистичен център за военни доставки — беше открит дрон с експлозиви.
Германските власти не са обвинили публично нито една чужда държава за инцидента, макар че някои депутати посочиха Русия като възможен извършител. Москва отхвърли обвиненията и определи инцидента като "измислена провокация".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:20 Швеция ще пази Финландия с изтребители и военни кораби
- 16:11 Китай отстрани двама от най-висшите си генерали
- 16:02 Арестуваха активистка при визитата на Радев в Струмяни, той разпореди проверка
- 15:53 Втори ден хеликоптер и огнеборци гасят пожар в Славянка
- 15:44 Още две експертизи са готови по делото "Петрохан"
- 15:36 България получи 489 млн. евро по механизма SAFE
- 15:28 Тбилиси разрушава един от символите на прозападната епоха на Грузия
- 15:19 Мая Манолова съветва как да оспорваме изравнителните си сметки за парно