ЕС и Свят 01.09.2025 15:47 Снимка: ДНЕС+
Стотици са загинали при земетресението в Афганистан
Земетресението в Афганистан е отнело живота на 622 души и е ранило други 1500, съобщи Ройтерс, позовавайки се на данни на Министерството на вътрешните работи на страната. При земетресението в провинция Кунар много хора са останали под развалините, така че броят на жертвите може да се увеличи, предаде ТАСС.
"Броят на жертвите и ранените е висок, но тъй като районът е трудно достъпен, нашите екипи все още са на място", каза говорителят на Министерството на здравеопазването Шараф Заман. Стотици ранени са откарани в болници, добави ръководителят на информационната служба на провинцията Наджубула Ханиф и посочи, че се очаква броят им да продължи да нараства, съобщава БТА.
Най-малко 250 души загинаха и 500 бяха ранени при земетресение с магнитуд 6,2 по скалата на Рихтер в Афганистан на 31 август, съобщи по-рано NBC News.
Спасителите работят в няколко района на планинската провинция, която около полунощ местно време бе разлюляна от земетресение на дълбочина около 10 км. То изравни със земята къщите, изградени от кал и камък, на границата с пакистанската провинция Хайбер-Пахтунхва (Северозападната провинция), съобщиха местните власти.
В Афганистан често стават земетресения, особено в планината Хундукуш, където се срещат индийската и евразийската тектонична плоча. Поредица от трусове стана причина за смъртта на над хиляда души миналата година, подчертавайки уязвимостта на една от най-бедните страни в света спрямо природни бедствия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци