ЕС и Свят 01.03.2022 17:37 Снимка: ДНЕС+
Стефанчук: Няма как да има мир в Европа без Украйна
Няма как да има мир в Европа без Украйна. Няма как да има цялостна Европа без Украйна. Това заяви председателят на украинския парламент Руслан Стефанчук по време на извънредното заседание на ЕП във вторник.
"Преди 8 години украинският народ ясно се противопостави на руската агресия и опита на Русия да възпрепятства един европейски народ да се отправи по пътя на европейската демокрация", каза Стефанчук. "Правото ни да бъдем европейска държава и да избираме сами пътя си, беше отнето от една държава, която не зачита суверенитета. В резултат на това днес сме свидетели на много жертви. Харков е обект на атака. Редица други градове в Украйна са под постоянен обстрел", допълни той.
Председателят на украинския парламент се обърна към евродепутатите с въпроса "Как ще отговори европейската цивилизация на тази агресия?" и ги призова да приемат Украйна като стратегически партньор.
"Днес 4 пъти трябваше да се скрия в мазето, защото на небето над моя град летят ракети и падат бомби. Замислете се какво ще се случи с Европа, ако бъде възстановена ужасната руска империя. Ще бъде ли ЕС в състояние да опази правото за свобода, създадено през последните десетилетия. Какво ще се случи с източните страни от ЕС, когато Русия насочи натам своите танкове", попита още Стфанчук.
"Моля ви да примета Украйна като стратегически партньор. Не оставайте безмълвни. Най-добрата подкрепа, която може да окажете на украинския народ в тези тежки времена е перспективата за членство в ЕС", обърна се той към ЕП.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:48 Зверев се справи с американец и изравни най-добрия си резултат на "Уимбълдън"
- 12:37 Саръбоюков спечели с 8,24 м в Пловдив
- 12:26 Огромен пожар избухна на борса за плодове и зеленчуци в Германия (ВИДЕО)
- 12:15 Ръсел Кроу ли е най-гневният човек в шоубизнеса?
- 12:03 2954 станаха жертвите след земетресението във Венецуела
- 11:52 Претендентът хвърли ръкавицата към Погачар и взе аванс още на старта на "Тур дьо Франс"
- 11:41 Министърът на правосъдието: Съдебната реформа се провали и позволи овладяване на системата
- 11:30 Юрген Клоп е казал "да" на офертата да поеме Бундестима