Според АНА Сърбия иска да направи сръбска република на територията на Македония

ЕС и Свят 14.11.2007 10:45

След успешната операция на македонската полиция в тетовското село Бродец представители на терористичната организация Албанска национална армия (АНА) излязоха с официално съобщение. Текстът, който е публикуван на Интернет страницата www.fbksh.tk, е подписан лично от Гафур Адили, който се представя като политическото крило на АНА. Македонският вестник „Вечер” припомня, че АНА е военна организация, която САЩ обявиха за терористична.

На този сайт има и серия от видеозаписи, интервюта, дадени от представители на АНА. На сайта терористите твърдят, че акцията в Бродец е била извършена в сътрудничество със сръбската армия и полиция. Според техни източници при сраженията са загинали няколко души, най-много от които сръбски полицаи и войници, но имало и македонски.

Всички жертви от страна на полицията са били тенденциозно укрити от властите в Скопие. Представителите на АНА се обръщат и към политическите лидери на двете най-големи албански партии в Македония – Мендух Тачи (на Демократичната партия на албанците) и Али Ахмети (на Демократичния съюз за интеграция), като се заявява, че ако двамата не обърнат внимание на проблема, те ще поемат цялата отговорност за случващото се.

В съобщението на АНА се казва: „Отговорно твърдим, че Джезаир Шакири, самообявил се за командир Ходжа, е шпионин на Владо Бучковски. Същият е финансират от просърбина Беджет Пацоли. Тези хора заедно провокират още едно албанско кръвопролитие в района на Танушевци. От името на Централния комитет на Фронта за етническо обединяване на албанците и всички негови структури искам от цялото албанско население да не се поддава на провокациите на Белград.

Ние искаме това, защото Белград и неговите сегменти както никога досега са заинтересовани с кръвта на албанците да реализират своите пъклени планове: - да отвлекат вниманието на обществеността от решаването на статута на Косово, - да създадат сръбска република на територията на Македония, според картите на Белград такава република ще обхване Куманово, Скопие, селата Порой, Бродец, чак до Прилеп, където заедно с Гърция планират да имат обща граница”.

Подпис: Гафур Адили, говорител на Фронта за етническо обединяване на албанците. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355