ЕС и Свят 01.09.2025 13:13 Снимка: ДНЕС+
Сондаж: Украинците са за прекратяване на огъня, но само с гаранции
Според скорошно проучване голяма част от украинците са за прекратяване на огъня, но само ако бъдат предоставени ясни гаранции за сигурност, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
От 1600 анкетирани украинци 75% считат гаранциите за сигурност от Европа и САЩ за предпоставка за прекратяване на военните действия, съобщи Украинската рейтингова група.
На фона на усилията на американския президент Доналд Тръмп за преговори за прекратяване на огъня, дискусиите отдавна се фокусират върху исканията на Украйна за надеждни гаранции за сигурност, които да възпрат Русия от повторна атака в случай на постигане на мирно споразумение.
Проучването също така установи, че 82% от анкетираните смятат преговорите за реалистичен път към прекратяване на войната. От тях 62% са за включването на други страни, които да помогнат за постигането на компромис, а 20% подкрепят преки преговори с Москва.
От анкетираните 59% подкрепят прекратяването на военните действия и търсенето на компромис, а 20% искат войната да продължи, докато регионът Донбас и Кримският полуостров бъдат напълно възвърнати под управлението на Украйна.
Само 13% подкрепят връщането към границите от преди 23 февруари 2022 г., което би изключило Крим и Донбас. Допитването е било проведено сред 1600 души в Украйна между 21 и 23 септември тази година.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци