ЕС и Свят 31.03.2025 16:22 Снимка: ДНЕС+
Службата за сигурност на Украйна залови трима руски шпиони, координирали удари по Киев
Службата за сигурност на Украйна залови трима души, работили за руското разузнаване, чиято основна задача е била да координират удари по Киев, насочвайки ги срещу отбранителни заводи и складове за оръжие. Това предаде Укринформ, като цитира прессъобщение на СБУ, информира БТА.
Установено е, че тримата са действали самостоятелно, но са били надзиравани от един и същ служител на руското разузнаване, чиято самоличност е установена.
Един от заловените е руснак, "спящ шпионин", които е бил активиран след пълномащабното нашествие. За да коригира руските удари, той е създал наблюдателен пост на покрива на многоетажен блок в Киев, използвайки дружбата си с представител на управата на блока, притежаващ необходимите ключове.
Другите двама са бивш и настоящ служител на украински отбранителни компании. Един от тях е събирал информация за последствията от ракетни удари, брой на служителите в заводи, ремонтни бази и др., а другият е получавал информация за потенциални цели от колеги, без да им разкрива намеренията си.
Украинското контраразузнаване е задържало заподозрените, след като е документирало престъпната им дейност.
По време на ударите са били конфискувани компютърна техника и мобилни телефони с доклади на разузнаването. Конфискуван е и квадрокоптер, който един от тях е планирал да използва, за да шпионира отбранителни обекти.
СБУ е повдигнала срещу тримата обвинения за държавна измяна, подкрепа и подпомагане на вражеска сила, както и за оправдаване на руската агресия. Поне двама от задържаните няма да получат възможност за освобождаване под гаранция.
По-рано Укринформ съобщи, че сътрудник на руското разузнаване, планирал убийството на украински военни в Черниговска област е бил осъден на 15 години затвор.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:02 МВР официално: Кандидат-депутатът Демерджиев беше на разпит за 30 минути
- 17:58 Украинска делегация пристигна в Маями за двустранни преговори със САЩ
- 17:47 Пезешкиан: САЩ и Израел нямаха причина да убиват Али Хаменей
- 17:37 САЩ и Израел атакуваха иранския ядрен обект в Натанз
- 17:27 Екологична опасност край Пясъчево: замърсена почва след влаковата катастрофа през 2025 г.
- 17:16 Приключение за богати носталгици: Летни лагери за възрастни променят играта
- 17:06 Джеймс Дорси: Иран има преимущество, защото контролира Ормузкия проток
- 16:58 Тошко Йорданов: Как бихте изтълкували, ако аз или някой мой колега влезе в МВР, за да раздава задачи