ЕС и Свят 17.04.2026 08:30 Снимка: ДНЕС+
Словакия няма да блокира европейския заем от 90 милиарда евро за Украйна
Унгария също няма да пречи на отпускането на парите
Словакия няма да блокира заема от 90 милиарда евро от ЕС за Украйна. Това заяви Юрай Бланар, министър на външните работи и европейските въпроси на страната, цитиран от ТАСС и "Фокус".
Петер Мадяр, лидер на партията "Тиса", която спечели парламентарните избори в Унгария, също заяви по-рано, че няма да блокира заема от 90 милиарда евро за Украйна, но подкрепи решението на напускащия премиер Виктор Орбан да откаже финансиране за заема.
На пресконференция след резултатите от изборите Мадяр също изрази готовността си да се ангажира с прагматично сътрудничество с Русия и увери, че няма планове да спре да купува руски петрол.
В същото време Бланар заяви, че Словакия възнамерява да блокира 20-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, докато не получи гаранция, че петролопроводът "Дружба" ще възобнови дейността си.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:28 Евродепутатът от ПП Никола Минчев без имунитет, заради скандала "Хуавейгейт"
- 14:24 Президентът Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП за съвместната комисия
- 14:17 Индипендънт: САЩ загубиха войната с Иран
- 14:09 Медведев: Международен съд за първи път призна суверенитета на Русия в новите ѝ граници
- 14:01 МО: Гвардейският оркестър е участвал в „Шествието за семейството“ по искане на БПЦ
- 13:58 Бюджетна комисия на второ четене разреши изтеглянето на нов държавен дълг до 3,8 млрд. евро
- 13:53 САЩ са инвестирали $11 млн. в биолаборатории в Украйна
- 13:45 Икономист: Българите обедняха наполовина