Сирски: Не очаквахме дързостта на руснаците, които ни излязоха в тил при Курск

ЕС и Свят 10.08.2025 16:23 Снимка: ДНЕС+

Сирски: Не очаквахме дързостта на руснаците, които ни излязоха в тил при Курск

Командирите проспали операция "Тръба" на руските специални сили

Украинското командване не е предвидило дързостта на руската армия, която проведе операцията "Тръба" в Курска област и излезе в тила на отстъпващите части на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Това заяви главнокомандващият Олександър Сирски в интервю за ТСН.

"Имаше информация, че те биха могли да използват тези тръбопроводи. И задачите бяха поставени да се превземат и държат под контрол най-вече онези райони, откъдето биха могли да излязат. Бяха поставени такива задачи и просто, вероятно, някъде не са следили и, може би, не са отчели дързостта на тези действия. Защото всичко се случи в комплекс, те настъпваха, придвижиха се по тръбата и се подготвиха за това подробно и най-вече го запазиха в тайна", обясни Сирски, който дълго отричаше за провеждането на операцията.

"И второ, че продължиха настъплението в посока Суджа от няколко страни. Тоест, вероятно, по време на провеждането на тези военни операции, ние намалихме вниманието си към тази тръба. Те излязоха в тила на нашите войски точно в момента, когато те започнаха да се оттеглят", оплака се Сирски.

Главнокомандващият смята провалилата се операция в Курска област за "невероятно успешна".

Операцията на украинските въоръжени сили, навлезли в Курска област на Русия, вдъхна надежда у частите на украинската армия, които губеха мотивация, каза още Сирски.

"В условията, които съществуваха по това време, вярвам, че направихме невероятното. Спомняте си колко трудна беше ситуацията, каква морална ситуация, защото врагът настъпваше тогава и моралното и психологическото състояние на нашите военнослужещи беше потиснато почти навсякъде, защото не настъпвахме. Вече се бяхме примирили с идеята, че сега трябва само да се защитаваме. И тогава успяхме да извършим тази брилянтна настъпателна операция, която буквално за два-три дни мотивира целия личен състав на украинските отбранителни сили", каза Сирски.

Трябва да се отбележи, че според началника на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валери Герасимов, в Курска област украинската армия е загубила над 76 хиляди души убити и ранени, както и над 7700 единици военна техника.

Украинската армия ще се опита да атакува отново, не са изключени нови операции като Курскта, заяви главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна.

"Имаме планове. Разбира се, не можеш да постигнеш победа в отбрана - само в настъпление... Войната трябва да завърши по начин, който е полезен за нас - трябва да спечелим, а не да отстъпим, трябва да унищожим врага, трябва да му нанесем такива загуби, че той да се съгласи да прекрати тази война. При това не от позиция на силата, а при нашите условия", каза в заключение Олександър Сирски.

Още по темата

CHF CHF 1 2.07846
GBP GBP 1 2.2556
RON RON 10 3.85583
TRY TRY 100 4.12653
USD USD 1 1.67911