.jpg)
ЕС и Свят 08.04.2024 19:03 Снимка: ДНЕС+
Швеция експулсира китайска журналистка
Шведските власти наредиха експулсирането на китайска журналистка, обвинявайки я, че представлява сериозна заплаха за националната сигурност, каза в понеделник адвокат, представляващ жената, цитиран от Ройтерс.
57-годишната китайка е живяла в страната от почти 20 години и отхвърля всички обвинения, каза адвокат Леутрим Кадриу пред Ройтерс.
Кадриу не назова името на жената, нито уточни дали вече е напуснала страната. Той каза, че не може да навлиза в подробности по обвиненията, тъй като те засягат националната сигурност и са официално поверителни.
"Охранителната полиция твърди, че може да се предположи, че клиентът ми може да представлява сериозна заплаха за сигурността. Тази оценка е съгласувана от Агенцията по миграцията, Съда по миграцията и правителството", каза адвокатът.
Министерството на правосъдието на Швеция не отговори веднага на исканията за коментар. От Агенцията по миграцията отказаха коментар.
Обществената телевизия SVT не даде подробности за обвиненията, но каза, без да идентифицира своите източници, че жената е публикувала статии на уебсайта си и е получила плащания, свързани с репортажите от китайското посолство в Стокхолм.
Тя също така е била домакин на китайски официални и бизнес делегации по време на посещения в Швеция и се опитала да организира срещи с шведски официални лица, каза SVT.
Китайското посолство в Стокхолм не беше открито за коментар.
SVT каза, че жената е била задържана през октомври и шведската Агенция по миграцията е решила да я експулсира скоро след това в решение, потвърдено по-късно от миграционен съд.
Правителството потвърди решението на съда миналата седмица, добави SVT.
Говорител на шведската служба за сигурност отказа да коментира конкретния случай, но добави:
"Мисията на службите за сигурност да защитават Швеция и демокрацията включва недопускане на хора, които не са шведски граждани и за които се смята, че представляват заплаха за сигурността на Швеция, да пребивават или да се установят в Швеция."
Шведските служби за сигурност заявиха през февруари, че Китай, както и Русия и Иран, представляват най-големите рискове за сигурността на страната.
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.2774 |
![]() |
10 | 3.85476 |
![]() |
100 | 4.15529 |
![]() |
1 | 1.65608 |
Последни новини
- 19:32 Почина съпругът на княгиня Мария Луиза
- 19:24 Световната №116 разпиля третата в света Пегула за топ сензацията на "Уимбълдън"
- 19:15 Джеф Безос и Лорън Санчес се отправят на меден месец към Сицилия
- 19:08 Вълна от протести в Румъния след наредба, която орязва бонусите за вредни условия на труд
- 19:00 Фалстарт на безплатните лекарства за децата до 7 г., пускат първите антибиотици след седмица
- 18:55 Проф. Овчаров: Сензационни резултати от българската научна експедиция в Монголия
- 18:52 Daily Express: Москва с ултиматум към Лондон да спре напълно военната помощ за Украйна
- 18:44 The National Interest: Руският радар Don-2N - технологичното чудовище на Москва