Щолц: Всички членове на Г-20 са съгласни с данъчна сделка

ЕС и Свят 10.07.2021 17:00 Снимка: ДНЕС+

Щолц: Всички членове на Г-20 са съгласни с данъчна сделка

Г-20 постигна голям напредък в реформирането на бизнес данъка, като всеки член на клуба на големите икономики подкрепи сделка за спиране на пренасочването на печалби към убежища с ниски данъци, заяви в събота германският финансов министър Олаф Шолц.

"Днес виждаме, че всички страни, които се събират тук, ще подкрепят този международен процес в намирането на начин за минимално данъчно облагане", каза Шолц пред репортери на среща на финансовите министри на Г-20 във Венеция.

Запитан за планове за дигиталния данък на Европейския съюз, Шолц каза, че е необходимо глобално решение.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви в събота, че глобалната сделка за корпоративен данък е добра за всички правителства и ще помогне за увеличаване на данъчните приходи, като сложи край на надпреварата на държавите, намаляващи корпоративните данъци.

На съвместна конференция с Шолц, Йелън каза, че не всяка държава е задължително съгласна, но добави, че опасенията на страните, които се противопоставят, ще бъдат разгледани през следващите месеци.

САЩ, Германия и Франция изразиха увереност, че предложената глобална данъчна сделка може да преодолее политическите пречки във Вашингтон и в рамките на Европейския съюз навреме, за да бъде финализирана през октомври.

"Има още работа за вършене, но наистина се надявам, че с нарастващия консенсус сме на път към данъчен режим, който ще бъде справедлив за всички наши граждани", заяви Йелън пред репортери в кулоарите на среща на група от 20 финансови министри и централни банкери във Венеция.

Йелън е особено уверена, че Конгресът на САЩ ще приеме законодателство, необходимо за изпълнение на поне част от предложената сделка. 

Шолц заяви, че вярва, че Ирландия, Унгария и Естония ще се качат на борда.

Френският министър на финансите Бруно Льо Мер заяви, че "няма връщане назад". "Тя ще бъде приложена и ще изградим тази международна система за данъчно облагане за 21-ви век".

Общо 132 държави и юрисдикции миналата седмица подкрепиха споразумение от две части, целящо да накара мултинационалните компании да плащат повече данъци на местата, където работят и да определя минимална корпоративна ставка.

"Ние се стремим да приложим пълноценно тази международна данъчна система не по-късно от 2023 г.", заяви Льо Мер.

Шолц и други европейски лидери се изправят пред собствени вътрешни борби за приемане на споразумението в 27-членния блок.

Досега Ирландия, Унгария и Естония отказват да се подпишат под минималния данък, създавайки потенциална пречка поради необходимостта от единодушие по данъчните въпроси в рамките на ЕС.

Комисията на ЕС работи по директива за прилагане на глобалната данъчна сделка и Шолц изрази оптимизъм, че трите страни в крайна сметка ще подкрепят сделката. Те се противопоставят на ефективен минимален данък от 15%.

Освен възможни предизвикателства за изпълнението в САЩ и Европа, има и въпроси, които предстои да бъдат решени между напредналите и развиващите се страни, както и юрисдикциите с високи и ниски данъци.

По отношение на минималния данък Льо Мер заяви, че се е договорил с Йелън и Шолц във Венеция да настоява за ставка по-висока от 15%. "Знаем съпротивата, опозицията, но си струва да се опитаме да постигнем възможно най-амбициозното ниво".

Остават също технически и политически препятствия, свързани с споделянето на права на данъчни международни фирми. Според сделката на ОИСР между 20% и 30% от печалбата над 10% от приходите ще бъдат разпределени за данъци в страни, в които мултинационалните компании генерират приходи.

"За момента имаме консенсус за 20%. Мисля, че най-доброто решение би било ниво на преразпределение от 25%, за да се отговори на опасенията на някои развиващи се страни ", каза Льо Мер.

Йелън и Шолц също разгледаха въпроса за данъците, наложени в няколко европейски държави върху цифрови гиганти като Amazon.com Inc.и Google на Alphabet Inc. Новото споразумение призовава за премахване на такива данъци./news.bg

CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549