ЕС и Свят 15.11.2023 10:56 Снимка: ДНЕС+
Шолц: Обвинението на Ердоган към Израел във фашизъм е "абсурдно"
"Aбсурдно" e турският президент Реджеп Тайип Ердоган да обвинява Израел във фашизъм. Това заяви Германският канцлер Олаф Шолц във вторник, съобщава "Дойче веле".
Шолц настоя, че Израел е демокрация и "държава, която е обвързана с правата на човека и международното право и действа съответно". Той обвини обвиненията за абсурдни на пресконференция в Берлин.
Шолц предстои да приеме Ердоган в Берлин за разговори в петък. Към тях ще се присъедини и германският президент Франк-Валтер Щайнмайер.
На 10 ноември Ердоган заяви, че легитимността на Израел е "подложена на съмнение" поради "фашизъм" в страната. Турският президент е остър критик на войната на Израел срещу екстремистката групировка "Хамас", която започна миналия месец.
Докато Германия, Щатите и Европейския съюз категоризират "Хамас" като терористична група, Ердоган описа "Хамас" като "освободителна организация". Турция също отзова посланика си от Израел в знак на протест срещу израелските удари срещу Газа.
Ердоган обвини Израел в извършване на военни престъпления с тежките бомбардировки на Газа. Според министерство на здравеопазването в Газа, броят на загиналите поради настоящия конфликт е надхвърлил 11 240.
Израел отхвърли подобни обвинения в миналото и каза, че е насочен към "Хамас", който според него управлява бази в тунели под цивилна инфраструктура като болници.
Във вторник Шолц повтори, че смята "Хамас" за терористична организация и че ще продължи да набляга на това. Той добави, че срещата с Ердоган не е била отменена.
Фридрих Мерц, лидерът на германския опозиционен десноцентристки Християндемократически съюз, подкрепи решението на Шолц да не отменя преговорите.
Канцлерът добави, че Израел има не само правото, но и "задължението" да се защитава срещу войнстващата ислямистка групировка.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 08:44 Гълъб Донев: Не разплащаме поръчки, които крият корупционен риск
- 08:37 Диана Дамянова: Властта пуска пробни тези, а след 24 часа премиерът ги опровергава
- 08:30 Путин: Русия преминава през труден период, но опитите за стратегическо поражение се провалят
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100