Шестима кюрди са ранени при нападение с ножове по време на протест в Антверпен

ЕС и Свят 23.01.2026 14:01 Снимка: ДНЕС+

Шестима кюрди са ранени при нападение с ножове по време на протест в Антверпен

Шест души са ранени при нападение с нож по време на прокюрдска демонстрация в Антверпен, Белгия, в четвъртък вечерта, съобщават The Guardian и "Фокус".

Две от жертвите са в критично състояние в болница след инцидента в пристанищния град Антверпен близо до Operaplein (Оперния площад), съобщава говорителят на полицията Ваутер Брунс.

Брунс допълни, че полицията е задържала двама заподозрени, които според предварителна информация са се смесили с демонстрантите.

Четирима души с прободни рани са открити на площада, а още двама близо до Rooseveltplatz и Sint-Elisabethstraat, според местните медии.

Полицията смята, че инцидентът се разследва като опит за убийство, а "не тероризъм“, и че служителите преглеждат записи от охранителни камери, за да се уверят, че никой друг заподозрян не е избягал от мястото на нападението.

Според вестник Het Laatste Nieuws, демонстрацията близо до Операта, на която са присъствали около 50 души, първоначално е била мирна.

По време на протеста в подкрепа на кюрдите в Северна Сирия, където кюрдските сили се бият с правителствените войски, участниците са развявали знамена на Кюрдската работническа партия и национални знамена.

Ситуацията обаче е ескалирала малко след края на демонстрацията, около 19:20 ч. местно време.

Орхан Кълъч, говорител на Navbel, група, представляваща кюрдската диаспора в Белгия, заяви, че в протеста са участвали семейства, жени, младежи и деца.

"Веднага след края на протеста кюрдските демонстранти бяха нападнати от група мъже. Тези мъже влязоха в демонстрацията и внезапно извадиха ножове и започнаха да намушкват хора безразборно. Ясно е, че това нападение не е изолиран случай на безсмислено насилие, а целенасочена атака срещу общността“, заяви той.

Припомняме, че на 30 октомври съд в Ашафенбург, Бавария, Германия, разпореди настаняването в психиатрична болница на 28-годишен афганистанец, който през януари намушка двегодишно момче и 41-годишен мъж в градски парк.

А през декември съд в Загреб осъди 20-годишен мъж на 50 години затвор за нападение над училище през декември 2024 г. и намушкане на 7-годишен ученик до смърт.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355