Сеймът на Полша отне имунитета на Ярослав Качински за кражба на венец от паметника на брат си Лех

ЕС и Свят 07.12.2024 15:52 Снимка: ДНЕС+

Сеймът на Полша отне имунитета на Ярослав Качински за кражба на венец от паметника на брат си Лех

Сеймът на Полша лиши от депутатски имунитет лидера на най-голямата опозиционна партия "Право и Справедливост" (ПиС) Ярослав Качински, който е обвинен в кражба на венец от паметник на брат си Лех Качински и побой, съобщава TVP, цитирана от "Фокус".

Делото се отнася за инцидент, станал на 10 април, годишнината от самолетната катастрофа в Смоленск, на паметника на загиналите. Качински пристигна на този паметник, за да положи венец и видя там друг венец с надпис "За жертвите на Лех Качински". Лидерът на ПиС махна този венец изпод паметника. Собственикът на венеца, социалният активист Збигнев Комос, подаде известие в полицията с искане Качински да бъде съден за кражба. Комос също твърди, че Качински го е ударил с юмрук.

Във връзка с жалбата на главния комендант на полската полиция, който възнамерява да преследва Качински, в петък Сеймът проведе гласуване за отнемане на неговия парламентарен имунитет.

В гласуването участваха 447 депутати. 241 от тях се изказаха в полза на отнемането на имунитета на Качински. Против гласуваха 206 депутати.

Полският "самолет номер 1" Ту-154 се разби по време на кацане на летище Смоленск-Северни на 10 април 2010 г. Загинаха 96 души, включително държавният глава Лех Качински и съпругата му, известни политици и военни.

Въпреки заключенията на полската правителствена комисия и Международния авиационен комитет (IAC) за вината на екипажа, Полша през 2015 г. създаде нова комисия за разследване на това бедствие. То беше ликвидирано едва през декември миналата година след смяната на правителството.

Година след трагедията IAC обяви, въз основа на резултатите от разследването, че непосредствената причина за катастрофата е решението на екипажа да не тръгне към алтернативно летище при мъгла, а системните причини са недостатъци в обучението на пилотите на президентския отряд.

Първата полска комисия, ръководена от бившия ръководител на Министерството на вътрешните работи Йежи Милер, стигна до подобни заключения, посочвайки причината за катастрофата падането на самолета под допустимия минимум при мъгла.

Тогавашното полско правителство не се съгласи с доклада на IAC и заключенията на Комисията на Милър и реши да създаде втора комисия, която не можа да завърши работата си няколко години. Въпреки това комисията за повторно разследване на бедствието, ръководена от бившия министър на националната отбрана Антони Мачеревич, обвини руските власти за случилото се и твърди, че на борда е избухнала експлозия. Освен това, въз основа на междинните заключения на тази комисия, в Полша бяха образувани наказателни дела срещу трима руски ръководители на полети.

Миналия декември полският министър на националната отбрана Владислав Косиняк-Камиш нареди ликвидирането на комисията за повторно разследване на самолетната катастрофа в Смоленск. Полските власти също отхвърлиха теорията, че Русия е виновна за бедствието.

Коментирайки това решение, прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков подчерта, че Русия винаги е била против политизирането на ужасната катастрофа, отнела толкова много жертви, и изрази надежда, че тази страница ще бъде обърната.

CHF CHF 1 2.07471
GBP GBP 1 2.31314
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.30024
USD USD 1 1.88841