
ЕС и Свят 14.01.2025 10:49 Снимка: ДНЕС+
Северна Корея изстреля няколко ракети с малък обсег към Японско море
Северна Корея изстреля днес няколко балистични ракети с малък обсег към Японско море, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс, като се позоваха на южнокорейските въоръжени сили.
Те съобщиха малко по-рано за най-малко една ракета от неустановен тип.
По оценки на южнокорейските въоръжени сили, които осъдиха строго изпитанието, ракетите са прелетели около 250 километра, преди да паднат в Японско море, на изток от Корейския полуостров.
Това е вторият севернокорейски ракетен опит тази година. При първия, на 6 януари, затворената комунистическа страна обяви, че е изстреляла нова хиперзвукова ракета със среден обсег.
Севернокорейският държавен ръководител Ким Чен-ун се закани да увеличи арсенала си от оръжия, на които може да бъдат поставяни ядрени бойни глави, за да противодейства на своите противници, отбелязва АП.
Ройтерс посочва, че новият ракетен опит е бил проведен една седмица преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом. По време на първия си мандат като президент на САЩ в периода 2017-2021 г. Тръмп проведе безпрецедентни срещи с Ким, които обаче така и не доведоха до истински дипломатически пробив.
През последните две години Пхенян увеличи значително извършваните от него ракетни изпитания, като в същото време изостри своята реторика срещу САЩ и Южна Корея. Северна Корея също така засили военното си сътрудничество с Русия, отбелязва ДПА.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 21:44 Хороскоп за вторник, 1 юли 2025 г.
- 19:36 Кметът на Враца и член на Изпълкома: Привличането на млади чужденци е по-добрият ход за клубовете
- 19:29 Първа група от 20 български пожарникари замина за Гърция
- 19:22 Турската полиция задържа над 50 души на забранено ЛГБТ+ шествие в Истанбул
- 19:17 Граждански организации от цяла София въстават срещу ППДБСС и Васил Терзиев
- 19:14 Кеворк Кеворкян: Марсианци
- 19:07 "Дойче веле": Източна Европа планира минен пояс срещу Путин
- 19:02 Потребителската кошница е поевтиняла с 3 лева за седмица