ЕС и Свят 31.01.2022 12:13 Снимка: ДНЕС+
Сенатът в САЩ готви законопроект за санкции срещу Русия
Американските сенатори са много близо до споразумение по законодателен акт за санкции срещу Русия заради действията й в Украйна, включително някои мерки, които могат да влязат в сила преди евентуална инвазия. Това заявиха двама водещи сенатори в неделя, предаде Ройтерс.
Сенаторите Боб Менендес, демократ и председател на комисията по външни работи, и Джеймс Риш, водещият републиканец в комисията, се надяват да постигнат напредък по законопроекта тази седмица.
Съществува силна решимост и от двете партии да се подкрепи Украйна и да се накаже Русия, ако нахлуе в нея, коментира Менендес. Запитан дали тази седмица ще бъде постигнато споразумение, той каза: "Вярвам, че ще го постигнем".
Висши служители от администрацията на Байдън ще проведат класифициран брифинг за всички американски сенатори в четвъртък, който ще бъде посветен на ситуацията в Украйна, съобщи сътрудник на Сената.
Русия от месеци струпва сили по границите на Украйна и настоява НАТО да изтегли войските и оръжията си от Източна Европа и да забрани на съседката ѝ да се присъедини към водения от САЩ военен съюз.
Законопроектът на Сената е насочен към най-значимите руски банки и руския държавен дълг, както и към предоставяне на по-голяма военна помощ на САЩ за Украйна. Някои от санкциите в него биха могли да влязат в сила преди евентуална инвазия поради това, което Русия вече е направила, каза Менендес, посочвайки кибератаки срещу Украйна, операции под фалшив флаг и усилия за подкопаване на украинското правителство във вътрешен план./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:03 Хороскоп за четвъртък, 21 май 2026 г.
- 19:33 Русия узакони свалянето на дронове над петролни платформи в Каспийско море
- 19:25 Фон дер Лайен: Заплахите на Русия срещу балтийските държави са недопустими
- 19:17 New York Times: Израел е искал да освободи Махмуд Ахмадинеджад и той да поеме властта в Техеран
- 19:10 Иззеха над 38 тона негодни храни и суровини от животни от месокомбинат в Свиленград
- 19:03 КЗК изпрати до Обществения съвет становище относно предложените промени в ЗЗК
- 18:54 Завърши монтажът на армировката за новите стоманобетонни панели на Дунав мост при Русе
- 18:46 Първият превод от заема на ЕС за Украйна ще бъде 3,2 млрд. евро