ЕС и Свят 25.02.2026 09:54 Снимка: ДНЕС+
Съветът на ЕС одобри два закона за заема от 90 млрд. евро за Киев, трети остава блокиран от Унгария
Във вторник, 24 февруари, Съветът на ЕС прие два документа, които правят възможно продължаването на техническата работа по отпускането на заема от 90 млрд. евро на Украйна през 2026-27 г., но друг законопроект, необходим за отпускането на средствата, остава блокиран от Унгария. За това съобщава кореспондент на "Европейская правда" от Брюксел, информира "Фокус".
На 24 февруари Съветът на ЕС одобри два законопроекта, които позволяват на ЕС да отпусне кредит на Украйна в размер на 90 млрд. евро, но третият документ, отнасящ се за промени в дългосрочния бюджет на ЕС, продължава да бъде блокиран от Унгария.
"Днес официално приехме, както беше планирано, регламентите относно заема в подкрепа на Украйна и механизма за Украйна (Ukraine Facility)", заяви след приключването на заседанието на Съвета на ЕС по общи въпроси Марилена Рауна, заместник-министър по европейските въпроси на председателстващата ЕС Кипър.
Тя подчерта, че "в момент, когато Русия засилва ударите по критичната ключова инфраструктура и хуманитарните нужди се изострят, ЕС трябва решително да подкрепи Украйна: кипърското председателство направи това свой приоритет".
След одобряването на документите министърът на външните работи на Кипър Константинос Комбос и председателят на Европейския парламент Роберта Мецола тържествено подписаха двата законодателни актове.
Вчера еврокомисарят Валдис Домбровскис заяви пред "Европейская правда", че тези документи ще позволят да се започне техническата работа по отпускането на първия транш от заем от 90 милиарда евро на Украйна през април 2026 г., въпреки отказа на Унгария да приеме един от необходимите за това законопроекти.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:20 Министър Адемов: Хората трябва да са спокойни, социалните плащания са гарантирани
- 11:13 Представиха официално новия STEM център към ВТГ „Г. Ст. Раковски“
- 11:06 От 1 до 3 март ще се проведе 70-а юбилейна ветроходна регата "Трети март" - Варна 2026
- 10:59 Близки на капитана на потъналия рибарски кораб край Маслен нос: Никой не ни дава информация
- 10:53 САЩ гласуваха с “въздържал се” за резолюция за Украйна в ООН
- 10:48 Десислава Петрова: Има само една проверка на служебния министър на вътрешните работи в прокуратурата
- 10:42 Затварят изцяло Дунав мост при Русе на интервали за частични ремонти
- 10:35 Путин: Враговете ни отлично знаят как ще приключи ядрена атака срещу Русия