
ЕС и Свят 05.05.2025 12:08 Снимка: ДНЕС+
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Статистиката от държавите, в които регулациите подкрепят използването на електронни цигари, устройства с нагряване на тютюн, никотинови паучове и снус като заместител на цигарите, показва, че те напредват най-бързо в елиминирането на тютюнопушенето. Сред тях са Великобритания, Япония, Швеция, Норвегия. Това посочиха учени по време на събитие на Международната асоциация за контрол на тютюнопушенето и намаляване на вредата (SCOHRE).
Затягането на контрола върху никотина трябва да включва и етична страна, която взема предвид правото на хората да живеят както искат и да бъдат информирани за рисковете от съответните продукти. Регулациите трябва да се преосмислят с идеята, че хората няма да спрат да употребяват стимуланти, но важното е те да бъдат с възможно най-малка вреда върху общественото здраве
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които демонстрират различно поведение при промяна на тютюнопушенето, посочи старши изследователят д-р Карл Ерик Лунд.
Най-склонни да приемат рестриктивни мерки и да спрат пушенето са дисонантни пушачи (около 30%) – те осъзнават рисковете и изпитват дискомфорт, но продължават да употребяват никотин. Амбивалентни пушачи са около 20% от всички пушачи – поведението им варира и е трудно предсказуемо. Консонантните пушачи (около 50%) са онези, които напълно осъзнават рисковете, но не желаят да се откажат и трудно се подчиняват на регулациите.
„Разбирането на тези различия е ключово за формулирането на ефективни политики. Важно е за регулаторите да правят разлика между различните типове потребители, които се поддават на различен тип регулации. 50% хора, които не искат да спрат да пушат, е висок процент“, посочи Лунд.
Защо при сходни нива на ползване на никотин ракът в Германия взима повече жертви отколкото в Швеция?
В последните 30 години в глобален план борбата с тютюнопушенето не е напреднала много, въпреки редицата приложени мерки – строги регулации, забрани, акцизи, различни форми на наказания и т.н. Това не кара пушачите да спрат да пушат, желанието за никотин на хората няма да се изпари. Никотинът, кара хората да се концентрират или, обратното - да се отпуснат. Вредата се причинява от горенето, а не от никотина. Днес имаме редица продукти, които се приемат за по-малко вредни от пушенето – електронни цигари, устройства с нагряване на тютюн, никотинови паучове и снус.
Британският експерт по обществено здраве Клайв Бейтс, посочва и реалното доказателство – Швеция, която сравнява с Германия. При 30% употреба на никотин в Швеция и 25% - в Германия, се оказва, че Германия е с много повече случаи на рак отколкото Швеция. В Швеция употребяват паучове и снус (бездимни алтернативи), а в Германия – цигари.
Смъртността от рак на белия дроб при мъжете германци е 25 на 100 000, докато при шведите се разболяват 12 на 100 000. Почти двойна е разликата и при рака на устата, езика и гърлото – в Швеция нивата са под 2,5 на 100 000, в Германия са около 5 на 100 000. Въпреки, че всеки 3 употребява никотин, Скандинавската държава води класацията са най-нисък дял пушачи (4,7%) и най-ниска смъртност от белодробен карцином в световен мащаб.
Целта на регулациите трябва да бъде общество без тютюнев дим, а не общество без никотин, тъй като горенето е основната причина за болестите, свързани с тютюнопушенето. Отказът от цигарите е свързан с необходимостта от разнообразие на бездимни алтернативи, които могат да намалят вредата, както и с осигуряването на факти и достъп до тези продукти, коментираха учените.
Ограничителните политики водят до увеличаване на черния пазар и самоделни продукти, които представляват риск за здравето, а в крайна сметка – до връщане към традиционното пушене. Типичен пример е Австралия, където само 6% от вейповете са легални, но употребата им не е намаляла.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.29208 |
![]() |
10 | 3.92879 |
![]() |
100 | 4.47071 |
![]() |
1 | 1.72426 |
Последни новини
- 15:45 Борис Писториус запазва поста си на военен министър в новото правителство на Германия
- 15:37 Григор Димитров с нова любов! Гаджето на българина е бивша на Тимоти Шаламе и Джейсън Момоа
- 15:30 Тръмп не обмисля да се кандидатира за трети мандат
- 15:22 Марин Льо Пен приветства победата на Джордже Симион, нарече я "бумеранг" за Фон дер Лайен
- 15:14 Daily Star: В Русия плашат да превърнат САЩ в "радиоактивен воден свят"
- 15:11 Красимир Вълчев: "Добродетели и религии" ще се учи в първи клас най-рано от 2026/2027 г.
- 15:07 Владимир Митев: Румънците показаха, че са разочаровани
- 15:01 Запрянов към българските контингенти зад граница: Вие утвърждавате авторитета на Българската армия