ЕС и Свят 25.01.2026 10:38 Снимка: ДНЕС+
САЩ ще намалят военното си присъствие в Европа
Стратегията предвижда засилено военно и икономическо присъствие в Панамския канал, Мексиканския залив и Гренландия
Съединените щати значително ще намалят ролята си в отбраната на своите съюзници от НАТО и в частност - на Европа. Това се казва в редактираната версия на новата Стратегия за национална отбрана.
Уточнява се, че Старият континент продължава да е важен за Вашингтон, но вече не е приоритет и Съединените щати ще насочат усилията си главно към защитата на собствената си територия и интересите си в Западното полукълбо.
Стратегията предвижда засилено военно и икономическо присъствие в Панамския канал, Мексиканския залив и Гренландия.
Смекчен е тонът спрямо Китай и в редактираната версия не се споменава Тайван. Въпреки това подходът към Пекин ще бъде със "сила, но не конфронтация".
Русия е определена като "трайна, но преодолима заплаха за Източния фланг на НАТО".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:29 Към момента няма данни за пострадали българи след земетресенията във Венецуела
- 14:21 Министерството на финансите публикува на сайта си законопроекта за държавния бюджет за 2026
- 14:13 НЗОК хареса предложението на държавата за парите за здраве за 2026 г.
- 14:05 Цигарите поскъпват от август
- 13:57 КЗК започна проучване за високи цени на храни и напитки на Терминали 1 и 2 на Летище „Васил Левски“
- 13:49 Преполовен Мондиал 2026: Картината за елиминациите и класирането на третите отбори
- 13:42 Лукашенко спря ретранслаторите на границата с Украйна
- 13:36 ООН: Горещата вълна в Европа е цената, която плащаме за замърсяването с изкопаеми горива