САЩ шокирани от германска помощ за анексирането на Крим

ЕС и Свят 23.04.2014 21:13

Русия шокира целия свят с високото ниво на подготовката и оборудване на своите спецподразделения, принос за което обаче се оказва, че имат и немски фирми, пише The Daily Beast. Кореспондентът на вестника Джош Рогин са е добрал до доклад на Научно-изследователската служба на Конгреса на САЩ и разговори на неназовани сътрудници на американското разузнаване с представители на Сената.

"През 2011 г. немската фирма Rheinmetall е подписала договор за строителството на център за подготовка със симулатор на бойни действия, в Мулино, Югозападна Русия, на стойност 140 млн. долара. Предполага се, че в него може да са преминали подготовка до 30 000 руски войници", се отбелязва в статията.

Вестникът цитира високопоставен съветник в Сената, който казва: "Фактът, че немски компании непосредствено са поддържали и тренирали руската армия в периода на агресията срещу Украйна, е достоен за съжаление. Американското правителство трябва да призове нашите съюзници от НАТО тутакси да прекъснат всички връзки с Русия по армейска линия".

Както отбелязва авторът на статията модернизацията на руската армия се е оказала пълна изненада за американското разузнаване. Става дума не само за въоръжението, средствата за свръзка и редица други иновации, но и за промените във военната докрита, които акцентират върху "използването на отлично подготвени специални формирования за бързо реагиране, воденето на информационна и кибервойна". /БЛИЦ

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24138
RON RON 10 3.83895
TRY TRY 100 3.87156
USD USD 1 1.66227