САЩ се готвят за информационна война с Русия
ЕС и Свят 08.02.2017 08:01
Възможно е президентът Доналд Тръмп да продължи публично да се стреми към благоразположението на Владимир Путин, но без излишен шум Съединените щати се готвят да водят информационна война срещу Русия.
Президентската кампания от 2016 г. разбуди обществената на бдителност, показвайки, че информацията е оръжие и при правилното му използване то може да се окаже невероятно ефективно. Според скорошен доклад на американското разузнаване руските власти са се опитвали да разединят американското общество, използвайки различни средства - от Уикилийкс до RT и Sputnik.
До известна степен те успяха - засилвайки обществения скептицизъм относно институциите и американските медии - както и подкопаване на предизборната кампания на Хилари Клинтън. "Русия се опитва да посее хаос в обществото, поставяйки под съмнение надеждността на институциите и предизвиквайки недоверие в тях", каза Карл Алтау, директор на Обединения балтийско-американски национален комитет, който е против разпространяваната от Русия дезинформация. "Това е национална заплаха.
Това е нещото, което отговорните граждани трябва да отчитат." Намесата на Русия в демократичните процеси в САЩ изненада много американски политици, смятат наблюдатели.
Но драматичният характер на изводите, правени от американската разузнавателна общност - както преди избирането на Тръмп, така и след него - ги оживиха. "На това не се обръщаше особено внимание, докато миналото лято не беше сложена точка на президентската кампания на Хилари Клинтън (в резултат на разбиването на нейната електронна поща)", каза Доналд Дженсън, специалист от Центъра за анализ на европейската политика - един от водещите мозъчни тръстове в света, занимаващ се с въпросите на руската информационна война.
"Ако бяхте попътували миналата есен и бяхте попитали сенаторите и законодателите дали това е проблем, те щяха да ви отговорят отрицателно... Хората се опитват да наваксат пропуснатото".
Без никакъв шум този процес на наваксване на пропуснатото постепенно започна. Правителството на САЩ насочва десетки милиарди долари към борбата с пропагандата на Владимир Путин и държавните структури, и това е отразено в годишния законопроект за отбранителна политика с обем няколко хиляди страници, приет от Конгреса.
Каква форма ще приеме тази работа при администрацията на Тръмп?
Ще използва ли грамотно неговата администрация пропагандните инструменти и по предназначение според буквата на закона?
За момента съществува значителна неопределеност по отношение на новата програма за контрапропаганда. Това, че Тръмп публично се извинява на Путин, я поставя под въпрос. И тази нова мярка подвига още един въпрос: правилно ли е на президента да се предоставя още един инструмент на пропагандата?
Обикновено, когато Конгресът предприема ответни мерки против враговете на Америка, този отговор приема формата на санкции - т.е. целенасочен натиск на икономическото благосъстояние на противника. Противодействието на пропагандата и информационната война се явява по-абстрактно и по-сложно и често остава незабелязано. Но по инициатива и на двете партии начело със сенатора-републиканец Роб Портман и сенатора-демократ Крис Мърфи беше решено да се отделят 160 млн. долара за двугодишна програма за борба с пропагандата към държавния департамент под името "Център за глобално взаимодействие" (ЦГВ, GEC). Законът за руските санкции, предложен миналия месец на двупартийна основа от сенаторите Бен Кардин и Джон Маккейн ще позволи още повече разширяването на тази инициатива.
За ЦГВ и другите организации ще бъдат допълнително отделени 100 млн. долара за поддръжката на рускоезичната обективна журналистика, за борбата с "фалшивите новини" и финансирането на изследвания на последствията от информационната война.
Когато тази междуведомствена структура започне работа до края на годината, това ще бъде първата крачка в областта на централизираното противодействие на руската пропаганда за целия период от 1990-те години, когато с край на Студената война изглеждаше, че такава контрапропаганда е загубила актуалност. ЦГВ ще проследява чуждестранни пропагандни кампании, ще анализира тяхната тактика и ще им се противопоставя чрез предоставянето на различни дарения на чуждестранни журналисти, обществени организации и частни компании. "За сметка на директното противодействие на лъжливата информация и разширяване на възможностите на местните медии и граждански общества да се защитават срещу манипулации от чужбина, този закон ще помогне да поддържаме нашите съюзници и да защитаваме нашите интереси в условията на засилваща се дестабилизация на света", каза в интервю пред "Дейли Бийст" Роб Портман. Даренията ще се предоставят на независими организации.
Например право на тези средства ще имат такива интернет-страници като Bellingcat и StopFake.org, които осигуряват достъп до истинска информация и противодействат на разпространението от Русия на лъжливи информационни съобщения за Украйна. "Не можем да реагираме срещу държавна пропаганда с още по-голямо количество държавна пропаганда.
Правилният отговор би бил да се използва главното преимущество, което както и преди е налице в западните общества, за разлика от авторитарните режими - действително силното плуралистично гражданско общество", обясни Алина Полякова, която е заместник-директор на Центъра Евразия в Атлантическия съвет и от самото начало е била привърженик на приемането на закона за ЦГВ.
Центърът за глобално взаимодействие беше създаден при администрацията на Обама с цел борба с пропагандата на „Ислямска държава“ (ИД), но инициативата Портман-Мърфи разшири сферата на неговата дейност и предвижда, в това число, и борба с пропагандата от страна на държавни структури - отчитайки това, че основен противник е Русия.
Тази крачка също така позволи увеличаването на финансирането на центъра 16 пъти. По данни на сътрудници на Мърфи, първоначално за дейността на ЦГВ са били отделяни всичко на всичко 5 млн. долара годишно. Само че информационната война остава сфера на противопоставяне, в която руснаците са доста по-напреднали. Тази концепция е официална идея, прозвучала в заявленията на Русия за нейната военна доктрина, която беше огласена през 2014 г. И Путин подкрепя с думите си делата: по оценката на Полякова годишно Русия харчи за информационната си война срещу САЩ минимум 400 млн. долара.
"Русия има много добре замислена комплексна информационна стратегия, насочена към оказване на влияние на отразяването на събитията, политическите възгледи и политиката в западните страни...
нямаща равна по мащаби и сложност, и злоба", каза тя. За разлика от времето на Студената война Путин няма необходимост да пропагандира комунизма от съветски вид - той просто трябва само да подрие американската демокрация.
"Не е задължително Русия да насърчава някаква идеология, на нея й е достатъчно да експлоатира съществуващите на Запад разногласия и неувереността на Запада в собствените ценности, в това кое е истина, и кое - не", каза Доналд Дженсън. "Опасността от това е недооценявана на Запад." /БГНЕС
Президентската кампания от 2016 г. разбуди обществената на бдителност, показвайки, че информацията е оръжие и при правилното му използване то може да се окаже невероятно ефективно. Според скорошен доклад на американското разузнаване руските власти са се опитвали да разединят американското общество, използвайки различни средства - от Уикилийкс до RT и Sputnik.
До известна степен те успяха - засилвайки обществения скептицизъм относно институциите и американските медии - както и подкопаване на предизборната кампания на Хилари Клинтън. "Русия се опитва да посее хаос в обществото, поставяйки под съмнение надеждността на институциите и предизвиквайки недоверие в тях", каза Карл Алтау, директор на Обединения балтийско-американски национален комитет, който е против разпространяваната от Русия дезинформация. "Това е национална заплаха.
Това е нещото, което отговорните граждани трябва да отчитат." Намесата на Русия в демократичните процеси в САЩ изненада много американски политици, смятат наблюдатели.
Но драматичният характер на изводите, правени от американската разузнавателна общност - както преди избирането на Тръмп, така и след него - ги оживиха. "На това не се обръщаше особено внимание, докато миналото лято не беше сложена точка на президентската кампания на Хилари Клинтън (в резултат на разбиването на нейната електронна поща)", каза Доналд Дженсън, специалист от Центъра за анализ на европейската политика - един от водещите мозъчни тръстове в света, занимаващ се с въпросите на руската информационна война.
"Ако бяхте попътували миналата есен и бяхте попитали сенаторите и законодателите дали това е проблем, те щяха да ви отговорят отрицателно... Хората се опитват да наваксат пропуснатото".
Без никакъв шум този процес на наваксване на пропуснатото постепенно започна. Правителството на САЩ насочва десетки милиарди долари към борбата с пропагандата на Владимир Путин и държавните структури, и това е отразено в годишния законопроект за отбранителна политика с обем няколко хиляди страници, приет от Конгреса.
Каква форма ще приеме тази работа при администрацията на Тръмп?
Ще използва ли грамотно неговата администрация пропагандните инструменти и по предназначение според буквата на закона?
За момента съществува значителна неопределеност по отношение на новата програма за контрапропаганда. Това, че Тръмп публично се извинява на Путин, я поставя под въпрос. И тази нова мярка подвига още един въпрос: правилно ли е на президента да се предоставя още един инструмент на пропагандата?
Обикновено, когато Конгресът предприема ответни мерки против враговете на Америка, този отговор приема формата на санкции - т.е. целенасочен натиск на икономическото благосъстояние на противника. Противодействието на пропагандата и информационната война се явява по-абстрактно и по-сложно и често остава незабелязано. Но по инициатива и на двете партии начело със сенатора-републиканец Роб Портман и сенатора-демократ Крис Мърфи беше решено да се отделят 160 млн. долара за двугодишна програма за борба с пропагандата към държавния департамент под името "Център за глобално взаимодействие" (ЦГВ, GEC). Законът за руските санкции, предложен миналия месец на двупартийна основа от сенаторите Бен Кардин и Джон Маккейн ще позволи още повече разширяването на тази инициатива.
За ЦГВ и другите организации ще бъдат допълнително отделени 100 млн. долара за поддръжката на рускоезичната обективна журналистика, за борбата с "фалшивите новини" и финансирането на изследвания на последствията от информационната война.
Когато тази междуведомствена структура започне работа до края на годината, това ще бъде първата крачка в областта на централизираното противодействие на руската пропаганда за целия период от 1990-те години, когато с край на Студената война изглеждаше, че такава контрапропаганда е загубила актуалност. ЦГВ ще проследява чуждестранни пропагандни кампании, ще анализира тяхната тактика и ще им се противопоставя чрез предоставянето на различни дарения на чуждестранни журналисти, обществени организации и частни компании. "За сметка на директното противодействие на лъжливата информация и разширяване на възможностите на местните медии и граждански общества да се защитават срещу манипулации от чужбина, този закон ще помогне да поддържаме нашите съюзници и да защитаваме нашите интереси в условията на засилваща се дестабилизация на света", каза в интервю пред "Дейли Бийст" Роб Портман. Даренията ще се предоставят на независими организации.
Например право на тези средства ще имат такива интернет-страници като Bellingcat и StopFake.org, които осигуряват достъп до истинска информация и противодействат на разпространението от Русия на лъжливи информационни съобщения за Украйна. "Не можем да реагираме срещу държавна пропаганда с още по-голямо количество държавна пропаганда.
Правилният отговор би бил да се използва главното преимущество, което както и преди е налице в западните общества, за разлика от авторитарните режими - действително силното плуралистично гражданско общество", обясни Алина Полякова, която е заместник-директор на Центъра Евразия в Атлантическия съвет и от самото начало е била привърженик на приемането на закона за ЦГВ.
Центърът за глобално взаимодействие беше създаден при администрацията на Обама с цел борба с пропагандата на „Ислямска държава“ (ИД), но инициативата Портман-Мърфи разшири сферата на неговата дейност и предвижда, в това число, и борба с пропагандата от страна на държавни структури - отчитайки това, че основен противник е Русия.
Тази крачка също така позволи увеличаването на финансирането на центъра 16 пъти. По данни на сътрудници на Мърфи, първоначално за дейността на ЦГВ са били отделяни всичко на всичко 5 млн. долара годишно. Само че информационната война остава сфера на противопоставяне, в която руснаците са доста по-напреднали. Тази концепция е официална идея, прозвучала в заявленията на Русия за нейната военна доктрина, която беше огласена през 2014 г. И Путин подкрепя с думите си делата: по оценката на Полякова годишно Русия харчи за информационната си война срещу САЩ минимум 400 млн. долара.
"Русия има много добре замислена комплексна информационна стратегия, насочена към оказване на влияние на отразяването на събитията, политическите възгледи и политиката в западните страни...
нямаща равна по мащаби и сложност, и злоба", каза тя. За разлика от времето на Студената война Путин няма необходимост да пропагандира комунизма от съветски вид - той просто трябва само да подрие американската демокрация.
"Не е задължително Русия да насърчава някаква идеология, на нея й е достатъчно да експлоатира съществуващите на Запад разногласия и неувереността на Запада в собствените ценности, в това кое е истина, и кое - не", каза Доналд Дженсън. "Опасността от това е недооценявана на Запад." /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.