САЩ са напът да достигнат най-големия си федерален дефицит извън времена на криза

ЕС и Свят 23.07.2024 17:33 Снимка: ДНЕС+

САЩ са напът да достигнат най-големия си федерален дефицит извън времена на криза

САЩ са напът да достигнат най-големия си федерален дефицит извън времена на криза като пандемията Covid-19, глобалният финансов срив и Втората световна война. Това още повече подтиква обвиненията във Вашингтон преди изборите - републиканците хвърлиха вината на прекомерните демократични разходи, а демократите отвърнаха, че причината са републиканските данъчни облекчения, които са намалили приходите. Това пише Bloomberg.

Според прогнози, публикувани от Службата за управление и бюджет на САЩ, дефицитът за фискалната година, приключваща на 30 септември, ще възлиза на почти 1,9 трилиона долара, което се равнява на 6,6% от брутния вътрешен продукт (БВП). Оценките на безпартийната Бюджетна служба на Конгреса показват, че разликата е още по-голяма - 6,7%.

Отново по данни на Службата за управление и бюджет тази година държавните приходи ще достигнат 17,6% от БВП, което е малко над средните 17,2%, регистрирани в САЩ от 1984 г. до 2023 г. И все пак общите разходи се очаква да надминат средните за този период с още повече - 24,2 % до 21,1%. Тези данни изглежда подкрепят аргумента на републиканците, че по-високите разходи са източникът на проблема.

Но всъщност ситуацията е по-сложна и не идва от разходите, които Белият дом и Конгресът трябва да съгласуват всяка година за всичко, включително отбрана, образование, национални паркове и хранителна помощ. При 6,4% от БВП дискреционните разходи в текущия бюджет се очаква да бъдат под средното за 40 години от 7,5%.

По думите на Шай Акабас, изпълнителен директор на Програмата за икономическа политика на Двупартийния център за политика, увеличеният дефицит произтича от "фактори, които са външни за процеса на бюджетиране. Това до голяма степен се определя от демографията и разходите за здравеопазване", посочи Акабас и обясни, че има двама виновници: задължителните програмни разходи или така наречените права, за които намекна той, и лихвените разходи по държавния дълг.

Задължителните разходи нарастват стабилно през годините и се очаква да достигнат 14,6% от БВП през тази фискална година, цели 3 процентни пункта над средната стойност за 40 години. Този растеж се движи до голяма степен от програмите за социално осигуряване и здравеопазване, които се разшириха с бързото нарастване на броя на американците на възраст от и над 65 години, Администрацията за социално осигуряване изчислява, че през 2024 г. ще има повече от 67 милиона души, които ще получават обезщетения, което е увеличение с над 8 милиона от 2015 г. насам.

Застаряването на населението заедно с нарастващите разходи за здравеопазване, са движещите сили зад увеличените разходи за здравни програми на федералното правителство, включително Medicare и Medicaid. Разходите за големи програми за здравеопазване се очаква да достигнат 5,8% от БВП през 2024 г., според прогнози на безпартийната бюджетна служба на Конгреса. Това се сравнява със средно 3,4% между 1974 г. и 2023 г.

В същото време плащанията по държавния дълг от 27,8 трилиона долара се увеличиха поради по-високите лихвени проценти. Откакто Федералният резерв започна да повишава лихвените проценти за борба с инфлацията през март 2022 г., средният лихвен процент, който правителството плаща по държавните облигации, се е увеличил повече от два пъти до 3,3%.

Службата за управление и бюджет предвижда нетните лихвени плащания да се равняват на 3,2% от БВП през 2024 г., най-много от 1991 г. насам. "Тъй като този дълг е толкова значителен, доларите се натрупват доста бързо и ние нямаме буфер", коментира Алекс Брил, старши сътрудник в American Enterprise Institute.

През фискалната 2024 година приходите от данъци върху доходите на физическите лица, корпоративните данъци и данъците върху заплатите се очаква да надвишат средната си стойност за последните 24 години, като процент от БВП, и за трите категории. Това не означава, че данъчните облекчения, въведени от Доналд Тръмп по време на неговото президентство, са се изплатили, както често твърдят републиканците. Повечето икономисти, които са изследвали въздействието на Закона за намаляване на данъците и заетостта от 2017 г., са установили, че намаленията струват на правителството много повече, отколкото е генерирано от растежа и заетостта, дължащи се на промените.

По-скоро въздействие имат фактори като правителствените стимули и исторически ниската безработица стимулират икономическата активност и по този начин генерират повече данъчни приходи. А маржовете на корпоративните печалби скочиха по време на пандемията, тъй като компаниите бяха по-свободни да повишават цените, което също доведе до данъчни приходи.

Републиканците искат да направят постоянни индивидуалните данъчни облекчения в Закона за намаляване на данъците и заетостта, които изтичат следващата година. Но някои демократи искат само да запазят съкращенията за домакинствата, които печелят под 400 000 долара, като същевременно повишават лихвите за корпорациите и хората с високи доходи.

Според Майкъл Фероли, главен икономист за САЩ в JPMorgan Chase & Co., Майкъл Фероли, недопускането на "залеза" на въпросния закон ще продължи да намалява приходите и ще влоши 10-годишните прогнози за дефицита на САЩ. Всяко решение за намаляване на разликата ще изисква комбинация от по-високи приходи чрез повишаване на данъците и по-ниски задължителни разходи, а не само едното или другото, обясни Фероли.

По думите му има начини, по които можете да "оправите социалното осигуряване". Разходите за медицинска помощ и здравеопазване са малко по-трудни, но със сигурност има опции и там, посочва още Майкъл Фероли.

Няма официални планове в процес на преустройство на социалното осигуряване, за което се прогнозира, че до 2033 година няма да има възможност да изплаща пълните обезщетения, или на Medicare (програма за здравно осигуряване - бел. ред.), като се смята, че програмата "ще удари дъното" до 2036 година. Няколко републиканци подкрепят намаляването на някои обезщетения или повишаването на възрастта за допустимост, а пък демократите предложиха повишаване на данъците за богатите, за да генерират повече приходи за програмите.

През юни министърът на финансите Джанет Йелън каза, че искането домакинствата, които правят над 400 000 долара, да плащат повече социалноосигурителни данъци "със сигурност изглежда като разумен подход" за справяне с проблема.

Траекторията на публичните финанси на Америка - прогнозите, публикувани от Бюджетната служба на Конгреса миналия месец, показват кумулативен дефицит от 22,1 трилиона долара за десетилетието от 2025 г. до 2034 г. - се превръща в източник на безпокойство извън бреговете на страната. В изявление от юни Международният валутен фонд разкритикува САЩ, че поддържат дефицит, който е "твърде голям", като отбеляза, че съпътстващото увеличение на дълговата тежест на страната крие рискове за световната икономика.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242