САЩ правят ново посолство и евентуално мини-Пентагон в Белград?
ЕС и Свят 20.08.2007 11:11
С продажбата на Маршалството /Маршалството на Югославия беше държавно учреждение, създадено с цел помощ на маршал Йосип Броз Тито при управлението на държавата – бел.ред./ и принадлежащия към него военен комплекс в парка Топчидер, който се простира на цели 4,2 хектара между Железничарската болница и Бели двор, за нищожните 15 милиона евро, Сърбия даде възможност на САЩ да построят ново, великолепно посолство. Но също така и евентуално да построят истински мини-Пенгатон в най-елитната част на Белград, чиито техническо възможности ще покриват целия Балкански полуостров, пише сръбският вестник „Курир”.
Има индикации, че освен сграда на посолството правителството на САЩ ще построи в района от Дайзерова улица почти до Топчидерска река и съпровождащи обекти, в които ще бъде разположен дори постоянен контингент от морски пехотинци.
Сградата на Маршалата е построена пред 1948 г. и оттогава в нея се намира военният кабинет на президента на държавата с целия военен команден център за комуникации и прочутият „червен телефон”, по който по време на войните в бивша Югославия са поддържали връзка Слободан Милошевич и Франьо Туджман. „За този „централен команден пункт” с комуникации над и под земята ни завиждаха и световните суперсили. Той беше главният мост за военните връзки за тази част на Балканите. Така че е неразбираемо един такъв обект да бъде продаден, без да се знае дали Сърбия е направила алтернативен команден комуникационен център или вече това не ни е нужно”, казват източници на вестника от военните среди. /БГНЕС
Има индикации, че освен сграда на посолството правителството на САЩ ще построи в района от Дайзерова улица почти до Топчидерска река и съпровождащи обекти, в които ще бъде разположен дори постоянен контингент от морски пехотинци.
Сградата на Маршалата е построена пред 1948 г. и оттогава в нея се намира военният кабинет на президента на държавата с целия военен команден център за комуникации и прочутият „червен телефон”, по който по време на войните в бивша Югославия са поддържали връзка Слободан Милошевич и Франьо Туджман. „За този „централен команден пункт” с комуникации над и под земята ни завиждаха и световните суперсили. Той беше главният мост за военните връзки за тази част на Балканите. Така че е неразбираемо един такъв обект да бъде продаден, без да се знае дали Сърбия е направила алтернативен команден комуникационен център или вече това не ни е нужно”, казват източници на вестника от военните среди. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн