САЩ поискали от Македония действия срещу ислямистите
ЕС и Свят 26.06.2007 09:59
Арестуването на шестимата радикални ислямисти на 7 май т.г. в САЩ, четирима от които са етнически албанци по произход от Македония и Косово, е накарало официалните представители на американските разузнавателни служби да отправят директно искане към македонските им колеги за увеличаване на усилията срещу известните и неизвестните ислямски радикални елементи в страната, пише македонският “Утрински вестник”.
Според двама македонски официални представители на разузнавателните служби, пожелали анонимност, на среща, проведена скоро след арестите в Ню Джърси, “ни беше казано от страна на американските ни колеги да интензифицираме работата /срещу ислямските екстремистки елементи/, да открием повече информация за техните операции тук и да идентифицираме новите играчи”. Остава неясно дали заповедта до македонците идва като резултат на директива от Вашингтон и ако е така, от кого. В по-широк аспект, арестите бяха извършени по-малко от два месеца преди посещението на президента Джордж Буш в Албания.
Втората основна причина е конференцията на НАТО в Охрид на 28 и 29 юни, за която са предприети невиждани мерки за сигурност, пише “Утрински вестник”. Според македонските разузнавачи през последните девет месеца ЦРУ драстично е увеличило честотата на исканията за получаване на информация за нарастващата фундаменталистка уахабитска общност в Македония, посочва изданието. Бъдещите антитерористични операции в страната най-вероятно ще се разгърнат на нов терен.
Макар че големите градове като Скопие и Тетово остават местата, в които живеят най-известните радикали, в момента има тенденция за нарастване на фундаменталистките групи в централните и западно-централните планински райони в Македония, от планинския масив Караджица-Китка западно от Дебър, включително селата около Прилеп, Брод и Кичево. Финансовите средства отвън, от Саудитска Арабия, Турция и други страни са причината за подема на исляма в доминиращо бедните и етнически смесените планински области. /БГНЕС
Според двама македонски официални представители на разузнавателните служби, пожелали анонимност, на среща, проведена скоро след арестите в Ню Джърси, “ни беше казано от страна на американските ни колеги да интензифицираме работата /срещу ислямските екстремистки елементи/, да открием повече информация за техните операции тук и да идентифицираме новите играчи”. Остава неясно дали заповедта до македонците идва като резултат на директива от Вашингтон и ако е така, от кого. В по-широк аспект, арестите бяха извършени по-малко от два месеца преди посещението на президента Джордж Буш в Албания.
Втората основна причина е конференцията на НАТО в Охрид на 28 и 29 юни, за която са предприети невиждани мерки за сигурност, пише “Утрински вестник”. Според македонските разузнавачи през последните девет месеца ЦРУ драстично е увеличило честотата на исканията за получаване на информация за нарастващата фундаменталистка уахабитска общност в Македония, посочва изданието. Бъдещите антитерористични операции в страната най-вероятно ще се разгърнат на нов терен.
Макар че големите градове като Скопие и Тетово остават местата, в които живеят най-известните радикали, в момента има тенденция за нарастване на фундаменталистките групи в централните и западно-централните планински райони в Македония, от планинския масив Караджица-Китка западно от Дебър, включително селата около Прилеп, Брод и Кичево. Финансовите средства отвън, от Саудитска Арабия, Турция и други страни са причината за подема на исляма в доминиращо бедните и етнически смесените планински области. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.