ЕС и Свят 29.10.2025 15:18 Снимка: ДНЕС+
САЩ планират да намалят войските, разположени на Източния фланг на НАТО
САЩ планират да намалят войските, разположени на Източния фланг на НАТО, включително войниците, които е трябвало да бъдат разположени във военновъздушната база "Михаил Когълничану" в Румъния. Това съобщиха от румънското министерство на отбраната, цитирано от "Ройтерс".
НАТО вече е бил уведомен от администрацията на президента Доналд Тръмп, че ще трябва да поемат повече отговорност за собствената си сигурност, тъй като САЩ се фокусират повече върху собствените си граници и Индо-Тихоокеанския регион.
Румънското МО уточни, че решението е очаквано предвид промените в приоритетите на Вашингтон, но че около 1000 американски войници ще продължат да бъдат разположени в Румъния. Не се уточнява колко американски войници ще бъдат изтеглен
Ведомството допълни, че решението е взето предвид и факта, че НАТО е консолидирало присъствието и активността си на Източния фланг, което позволява на Съединените щати да коригират военната си позиция в региона.
Още по темата
-
-
-
Русия предприема мащабно военно разширяване по границата с НАТО
преди 1 седмица
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон