САЩ оправдаха израелската окупация на сирийските Голански възвишения като „самозащита“

ЕС и Свят 11.12.2024 15:16 Снимка: ДНЕС+

САЩ оправдаха израелската окупация на сирийските Голански възвишения като „самозащита“

Вашингтон защити военното нахлуване на Израел в Сирия, като говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър подчерта, че това е самозащита. На брифинг Милър заяви, че настъплението на израелските отбранителни сили (IDF) към сирийската страна на Голанските възвишения е направено, за да се попречи на базираните в Сирия бойци да превземат граничните райони и евентуално да започнат офанзива срещу Израел в бъдеще.

Израелските войски навлязоха в демилитаризираната буферна зона на окупираните от Тел Авив Голански възвишения в неделя, след като сирийските опозиционни сили превзеха Дамаск и принудиха бившия президент Башар Асад да избяга от страната. В понеделник израелските сили преминаха отвъд буферната зона и навлязоха в самата Сирия, като израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че възнамеряват да създадат нова „зона за сигурност“ там, която ще бъде чиста от „тежки стратегически оръжия и терористична инфраструктура“.

Според Милър, изоставяйки позициите си в района около буферната зона, сирийската армия „потенциално създава вакуум“, който може да бъде запълнен от терористични организации.

Това би застрашило държавата Израел и би застрашило цивилните в Израел. Всяка страна има право да предприеме действия срещу терористични организации“, заяви Милър, добавяйки, че „в крайна сметка е важно да има сигурност по тази граница“, която според него израелските военни вече могат да осигурят.

Милър отбеляза обаче, че Вашингтон очаква израелската окупация да бъде временна.

„Това е временно действие, което те предприеха в отговор на действията на сирийската армия да се изтеглят от този район … Искаме да видим споразумението за оттегляне от 1974 г. в сила, което включва условията на буферните зони, което включва оттеглянето на Израел на предишните си позиции“, заяви той, имайки предвид споразумението на Израел със Сирия от 1974 г. за създаване на демилитаризирана ивица на Голанските възвишения.

Думите на Милър противоречат на забележките, направени по-рано от израелския премиер Бенямин Нетаняху. Докато дипломатите на Тел Авив заявиха пред Съвета за сигурност на ООН, че нахлуването му в Сирия е „ограничена и временна мярка“, Нетаняху каза точно обратното, че „Голанските възвишения завинаги ще бъдат неразделна част от държавата Израел“. По-рано той твърдеше, че споразумението на Израел за оттегляне от Сирия на практика се е „разпаднало“, след като сирийските войски „са напуснали позициите си“ в буферната зона.

ООН разкритикува Израел за нахлуването, заявявайки, че то нарушава споразумението за оттегляне и подчертавайки, че „не трябва да има военни сили или дейности в зоната на разделяне“. Редица страни от Близкия Изток също осъдиха настъплението на Израел отвъд Голанските възвишения, обвинявайки Тел Авив в организиране на незаконно заграбване на земя. В изявление в понеделник външното министерство на Катар разкритикува този ход като „крещяща атака срещу суверенитета и единството на Сирия“ и „грубо нарушение на международното право“. Подобни критики отправиха Египет, Саудитска Арабия и Йордания.

CHF CHF 1 2.08689
GBP GBP 1 2.35798
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.32874
USD USD 1 1.86305