.jpg)
ЕС и Свят 12.12.2024 10:56 Снимка: ДНЕС+
САЩ искат близки консултации с Израел за Сирия
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви на израелския министър на отбраната Израел Кац, че е важно Съединените щати и Израел да бъдат в близки консултации относно събитията в Сирия, съобщава "Ройтерс".
Остин уведоми Кац, че Вашингтон следи развитието в Сирия и подкрепя мирен, приобщаващ политически преход. Той добави, че САЩ ще продължат мисията си да попречат на групировката "Ислямска държава" да възстанови убежището си в Сирия.
След светкавично настъпление сирийските бунтовници, предвождани от лидера си Абу Мохамед ал-Голани, сложиха край на повече от 50-годишното управление на семейство Асад. Президентът Башар Асад избяга от страната през уикенда и в момента светът наблюдава дали новите управляващи в Сирия могат да стабилизират страната.
След падането на режима на Асад израелската армия обяви, че нейните самолети са извършили стотици удари в Сирия и са унищожили по-голямата част от запасите от стратегически оръжия на страната.
Остин е обсъдил с Кац и опитите за осигуряване на израелски заложници в Газа и е призовал Израел да подобри хуманитарната ситуация в палестинския анклав, където военната офанзива на Израел доведе до повдигане на обвинения в геноцид и военни престъпления, които той отрича.
Настоящата криза в продължаващия десетилетия израелско-палестински конфликт започна на 7 октомври 2023 г., когато бойци на "Хамас" нападнаха Израел, убивайки 1200 и вземайки около 250 заложници.
Последвалото военно нападение на Израел срещу управляваната от "Хамас" ивица Газа е причинило смъртта на близо 45 000 души, причини изключителен глад и доведе до разселването на почти цялото 2,3-милионно население на Газа.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09606 |
![]() |
1 | 2.25326 |
![]() |
10 | 3.85841 |
![]() |
100 | 4.00704 |
![]() |
1 | 1.65496 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за петък, 19 септември 2025 г.
- 21:12 Приятел на Чарли Кърк с потресаващ разказ: Правихме му сърдечен масаж, но той вече беше с Исус
- 21:08 Съдът остави в ареста Никола Барбутов и пусна срещу 10 000 лв. гаранция бизнесмена Петър Рафаилов
- 19:33 The Wall Street Journal: Тръмп е недоволен от Нетаняху, но се въздържа от сурови мерки срещу Израел
- 19:25 US съдия нареди пропалестинският активист Махмуд Халил да бъде депортиран в Алжир или Сирия
- 19:18 Парламентът гласува „Български пощи“ да работят и да бъдат реформирани по план, представен и на ЕК
- 19:11 Специалните сили на Украйна удариха нефтопреработвателен завод във Волгоград
- 19:03 Писателят Христо Стоянов: ППДБ започнаха да убиват и полицаи