ЕС и Свят 18.02.2025 10:09 Снимка: ДНЕС+
САЩ и Русия започват преговори в Рияд
Високопоставени американски и руски представители, включително външните министри на двете страни - Сергей Лавров и Марко Рубио, ще разговарят днес за подобряване на двустранните отношения и за договаряне на край на войната в Украйна, предаде АП. Това ще бъде най-значимата среща между САЩ и Русия след пълномащабното нахлуване на руските войски в съседната страна преди близо три години. Разговорите в Саудитска Арабия бележат поредната важна стъпка на администрацията на Тръмп за обръщане на политиката на САЩ за изолиране на Русия и имат за цел да проправят пътя за среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин.
Американските действия по отношение на войната накараха Киев и ключови съюзници от ЕС да се борят да си осигурят място на масата на фона на опасенията, че Вашингтон и Москва могат да окажат натиск за постигане на сделка, която няма да бъде благоприятна за тях. Вчера Франция свика извънредна среща на страни от Европейския съюз и Великобритания, за да се реши как европейците да реагират.
Руският външен министър Сергей Лавров и съветникът на Путин по външните работи Юрий Ушаков пристигнаха в саудитската столица вчера. Ушаков заяви, че разговорите ще бъдат „чисто двустранни“ и няма да включват украински официални лица. По думите му, делегацията на САЩ е съставена от „сериозни хора“, но заяви, че Русия „също е дошла със сериозен подход“. Важно е, каза Ушаков, „да започнем реално нормализиране на отношенията“ между Русия и САЩ.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че разговорите ще бъдат насочени преди всичко към „възстановяване на целия спектър на руско-американските отношения, както и към подготовката на евентуални преговори по украинското уреждане и организиране на среща на двамата президенти“.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и специалният пратеник Стив Уиткоф ще се срещнат с руската делегация, заяви говорителката на Държавния департамент Тами Брус.
Тя добави заяви, че срещата има за цел да определи доколко сериозно руснаците желаят мир и дали могат да започнат подробни преговори. „Мисля, че целта на всички очевидно е да се определи дали може да има развитие“, каза тя пред репортери, пътуващи с Рубио в Рияд, Саудитска Арабия. Брус заяви, че въпреки че Украйна няма бъде на масата на преговорите днес, действителните мирни преговори ще се проведат само с нейното участие.
Източник: БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:45 Хороскоп за четвъртък, 22 януари 2026 г.
- 19:36 Писател убеди изкуствения интелект, че котката му говори на кантонски
- 19:28 "Ауди" показа дебютния си болид и заяви големи амбиции за Формула 1
- 19:22 Аштън Кътчър с коментар за твърденията, че с Мила Кунис „не се къпят“
- 19:16 Стармър съживява "златната ера" в търговията с Китай
- 19:09 Политиката на Тръмп е нож с две остриета за Русия, мрежата от международни съюзи на Москва се руши
- 19:02 Русия тества нова мобилна наземна пускова установка за хиперзвуковата ракета "Циркон"
- 18:55 Втората дама на САЩ е бременна