Сърбия обвинява опозицията в опит за дестабилизация на страната

ЕС и Свят 23.12.2023 13:15 Снимка: ДНЕС+

Сърбия обвинява опозицията в опит за дестабилизация на страната

Сръбските управляващи в петък обвиниха опозицията в опит за дестабилизиране на страната заради протестите и жалбите след проведените избори, съобщава ТАНЮГ. 

На извънредна пресконференция сръбският премиер Ана Бърнабич каза, че опозиционните партии и НПО-та директно се опитват да дестабилизират Сърбия и да подкопаят нейния конституционен ред.

Няма нормална и демократична страна, в която това да се случва, каза Бърнабич.

Бърнабич каза, че неправителствената организация, наблюдавала вота, не е забелязала никакви нередности в официалните записи и не е направила изявления по въпроса до националната избирателна комисия, избирателната комисия на град Белград или прокуратурата.

Тя каза, че е очаквала с нетърпение пресконференцията ѝ, за да чуе какво има да кажат публично, но не и пред институциите.

Бърнабич отбеляза още, че е чула "същото като всички останали в Сърбия - голямо нищо".

"Какво чухме днес? Какво видяхме? Нищо. Чухме инсинуации, догадки, полуинформации, квазианализи, анонимни доноси, каза тя. Всичко е добре опаковано в политически контекст, който е удобен за опозицията, както обикновено се случва и както беше и в предизборната кампания", каза Бърнабич.

Припомняме, че лидерите на Европейския съюз (ЕС) във вторник обвиниха Сърбия за съобщенията за купуване на гласове и други нарушения, допуснати при провеждането на предсрочните парламентарни избори в неделя.

Жозеп Борел, първият дипломат на ЕС, и комисарят по разширяването Оливер Вархейи съвместно призоваха сръбските власти да разследват всички сигнали за нередности.

Техният призив дойде ден, след като международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) заявиха, че гласуването се е състояло при "несправедливи условия".

Кампанията беше помрачена от "остра риторика, пристрастия в медиите, натиск върху служителите в публичния сектор и злоупотреба с публични ресурси", каза ОССЕ.

Двамата висши служители на ЕС също така предупредиха Сърбия за потенциални последици за нейната кандидатура за членство.

Противници на сръбския президент Александър Вучич излязоха на улицата на столицата Белград в понеделник, за да протестират срещу победата на управляващите Сръбска прогресивна партия (СПП) в проведените в неделя предсрочни парламентарни избори. Протестите продължават и във вторник.

Популистката СПП спечели 46,72% от гласовете. Лявоцентристкият опозиционен алианс "Сърбия срещу насилието" (ССН) е втори с 23,56% от гласовете, а Социалистическата партия на Сърбия е трета с 6,56%.

През ноември президентът Вучич обяви разпускането на Народната скупщина и определи дата за предсрочни избори на 17 декември. Необходимостта от избори беше повдигната през пролетта, непосредствено след две масови убийства. В страната избухнаха протести под лозунга "Сърбия срещу насилието".

През септември опозиционните партии призоваха за предсрочни избори, а през октомври се споразумяха да издигнат единна листа с кандидати както за изборите за Скупщина, така и за местните избори в Белград, който традиционно се смята за крепост на опозицията.

Новата опозиционна коалиция се нарича "Сърбия срещу насилието".

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822