Сърбия е заплашена от епидемия от шарка*, ако децата не бъдат ваксинирани

ЕС и Свят 14.01.2023 11:31 Снимка: ДНЕС+

Сърбия е заплашена от епидемия от шарка*, ако децата не бъдат ваксинирани

Сърбия е заплашена от епидемия от шарка, ако броят на ваксинираните деца не се увеличи, предупреждава епидемиологът Миланко Шеклер и посочва, че ваксината е единственият начин да се предотврати разпространението на болестта, пишат медии в Сърбия.

Той подчерта, че ваксината MMR в Сърбия е тествана и е напълно безопасна и че обществеността е подведена от различно съдържание на постове в интернет.

"В днешно време всички се правят на "умни" и не слушат професионалисти. Направете проучване колко лекари са ваксинирали децата си, тогава ще видите и всичко ще ви стане ясно", каза Шеклер пред Танюг.

Той оцени, че хората в Сърбия се държат по-отговорно към животните, отколкото към себе си - от една страна, каза той, те няма да купят куче, което не е ваксинирано срещу подобен тип вирус като шарка, докато от друга страна, ще откажат да ваксинират деца заради истории от интернет.

Шеклер посочи, че има увеличен брой болни в страни, където по-малко от 95 процента от населението е ваксинирано.

"Доколкото знам, ние сме с около десет процента под това, ако не и повече, въпреки че епидемиолозите и педиатрите през цялото време предупреждават, че ситуацията в Сърбия не е благоприятна", каза Шеклер./news.bg

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408