Санкциите на международната общност срещу Иран може да обхванат ядрените му дейности и програмите му

ЕС и Свят 23.09.2006 11:16

Първите международни санкции срещу Иран в случай на провал на преговорите по ядрената му програма може да обхванат обмена и сътрудничеството, свързани с ядрените дейности на Техеран и програмите му за балистични ракети. Това съобщи дипломатически източник от ООН, цитиран от Франс прес.

Темата е била в центъра на заседание на високопоставени дипломати от шестте велики сили /САЩ, Русия, Китай, Франция, Великобритания и Германия/, които преговарят по иранското ядрено досие. Срещата се е състояла в рамките на 61-та сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

Освен доставките на оборудване, санкциите може да касаят и пътуванията на учени и финансирането на научноизследователски програми., уточни пожелалият анонимност дипломат.

Руснаците, които често са благоразположени към Иран, сега са по-рестриктивни от американците, които от месеци настояват за санкции срещу Техеран. След срещата на дипломатите на шестте велики сили цари усещането, че ще се стигне до споразумение и че не се намираме в логика на конфронтация между САЩ и Русия, добави източникът.

Тези първи санкции може евентуално да се наложат на Иран, ако той откаже да преустанови обогатяването на уран - дейност, която може да послужи както за граждански, така и за военни цели, отбелязва АФП. /БТА

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355