Само Путин ли може да противостои на САЩ?

ЕС и Свят 11.07.2015 14:09

САЩ считат Русия за „враг номер едно” по причина „изостаналост” на военното ръководство, което като преди мисли с шаблоните на миналата студена война. Това влияе на решенията на Белия дом и на американските стратегии, заявява в интервю за Sputnik Italia коментаторът на италианското издание "Ил Джорнале" Жан Микалесин.
Във Вашингтон разбират, че руският президент Владимир Путин е единствената фигура на международната арена, имаща стратегическо виждане по отношение на конфронтацията със САЩ. „Путин е единственият реален съперник на САЩ. Трудно е да се обясни защо. Може да се предположи, че става дума за два фактора: стари шаблони и страх пред Путин като пред по-опитен шахматист на международно равнище”, пише коментаторът.

Жан Мекалесин също така отбелязва, Европа като следва САЩ, „за пореден път доказва”, че е политическа организация, нямаща сила. Това се проява и в „контрапродуктивната стратегия на ЕС в Украйна”, която се провежда в ущърб на европейските страни, заинтересовани от икономическите отношения с Русия.

„Ние сме въвлечени в чисто американска позиция, която не отразява никакви европейски приоритети. Европа е напълно подвластна на Съединените щати”, заявява Жан Микалесин. /БЛИЦ
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355