ЕС и Свят 26.06.2023 15:18 Снимка: ДНЕС+
Салман Рушди и стотици писатели подкрепиха инициатива срещу цензурата при книгите
Салман Рушди, Черил Стрейд, Карл Хайасън и Ибрам Кенди са сред стотиците автори, които подкрепиха инициатива срещу цензурата, предаде Асошиейтед прес и БТА.
Те издигнаха глас в подкрепа на съобщение на Американската библиотечна асоциация и Асоциацията на американските издатели, с което се обръща внимание на 70-годишнината от Декларацията за свобода на четенето, издадена от книгоиздатели и библиотекари в разгара на ерата „Маккарти“, белязала с невиждана цензура 50-те години на миналия век в САЩ.
В условията на рязко нарастване на забраните на книги в цялата страна през последните две години библиотечните и издателските асоциации призовават „всички членове на книжната общност“ да потвърдят ангажимента си към декларацията от юни 1953 г., която включва предложения като „В обществен интерес е издателите и библиотекарите да осигурят достъп до най-широко разнообразие от възгледи и изрази, включително и такива, които са неортодоксални, непопулярни или смятани за опасни от мнозинството“.
В неделното съобщение за пресата се казва: „Днес, когато се сблъскваме с нова вълна от цензура в училищата, библиотеките и книжарниците, насочена срещу широк спектър от изразни средства, включително художествена и нехудожествена литература, Декларацията за свободата на четене остава важна защита на свободата да се пише, публикува и пита“.
Сред поддръжниците на инициативата са организации като издателствата „Пенгуин рандъм хаус“ и „Саймън и Шустър“, Гилдията на авторите и Американската асоциация на книготърговците.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 01:25 Хороскоп за неделя, 21 декември 2025 г.
- 19:34 Васил Терзиев посрещна украински деца коледарчета в Столична община
- 19:22 ПП се оправдава за директора на 138-о училище: Не е член на „Продължаваме Промяната“
- 19:11 Ген. Безверхни: „Клането в Буча“ беше инсценирано за англоезичната публика
- 18:59 Чорбанов припомни унизителен момент: Ген. Атанасов се молеше на Борисов да не разваля сглобката
- 18:47 Водещите на „Тази сутрин“ са безпристрастни журналисти, колкото аз съм безпристрастен анализатор
- 18:36 Гроздан Караджов: Закъснелият влак на ПП-ДБ забави собствената им реформа в БДЖ
- 18:24 Защо Мария Цънцарова настъпи мотиката?