ЕС и Свят 29.12.2024 11:38 Снимка: ДНЕС+
Руският посланик в Мали: Украйна отвори втори фронт в Африка
Украйна отвори втори фронт в Африка, тъй като не може да победи Русия на бойното поле. Това заяви в интервю за ТАСС руският посланик в Мали и по съвместителство Нигер Игор Громико.
"Тъй като не може да победи Русия на бойното поле, престъпният режим на Владимир Зеленски реши да отвори "втори фронт" в Африка и да подкрепи незаконните въоръжени формирования срещу приятелските към Москва държави на континента", заяви посланикът.
Той припомни, че през август преходното правителство на Мали обяви, че къса дипломатическите отношения с Украйна. Повод за това бяха изявленията на прессекретаря на Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната Андрей Юсов, посланика в Сенегал Юрий Пивоваров относно оказването на помощ от Киев на екстремистите, които нападнаха малийски военен персонал на 25-27 юли в Северно Мали. "Ние разбираме мотивите, които подтикнаха малийците да прекъснат отношенията си с Киев. Фактът, че е сътрудничил на терористите, не е изненадващ. На територията на нашата страна той продължава да използва забранени методи – извършване на диверсии, политически убийства, редовни обстрели на гражданска инфраструктура“, каза още посланикът.
Громико отбеляза, че малийските власти са изпратили предупреждение до страните, които помагат на Киев, че тяхната подкрепа ще се счита за помощ на международния тероризъм и призова африканците да осъдят подривните действия на Украйна, които представляват заплаха за стабилността на континента. Думите на Мали бяха чути: посланикът на Киев в Дакар беше извикан в сенегалското външно министерство, властите на Буркина Фасо се изказаха негативно за това, а на 6 август Нигер също реши да скъса дипломатическите отношения с Украйна, припомни посланикът.
По-рано в интервю за ТАСС външният министър на Мали Абдулайе Диоп каза, че терористите, с подкрепата на Украйна и някои от бившите партньори на Бамако, са заинтересовани от смяна на режима в Мали, Нигер и Буркина Фасо. По думите на министъра, тероризмът, пред който е изправен Мали, е изкуствено създаден и „има политически цели, като например смяна на режима“. Вестник "Монд" съобщи, че украински специалисти са започнали да обучават терористи в Мали да се изправят срещу правителствените сили през 2024 г., като са ги учили как да се бият и как да правят дронове с експлозиви. Някои бойци бяха изпратени в Украйна за обучение, докато други бяха обучени на място от украински военни инструктори в райони под техен контрол в Северно Мали.
На 20 август властите на Буркина Фасо, Мали и Нигер изпратиха писмо до председателя на Съвета за сигурност на ООН, в което „категорично осъждат откритата подкрепа на украинското правителство за международния тероризъм, по-специално в района на Сахел“. Освен това Мали, а след това и Нигер, обявиха прекъсването на дипломатическите отношения с Киев заради подкрепата му за терористите.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 08:35 Желязков: Задача на всяко държавно управление е да изгражда авторитета на българския воин
- 08:25 Архангел Михаил начело на небесното войнство на Бога
- 19:30 CNN: Китай бързо разширява производството на ракети, докато САЩ се борят с проблеми с доставките
- 19:23 Легендата Де Роси отново е треньор в Серия "А"
- 19:15 Бургас стартира курс за екскурзоводи с 15 участници
- 19:07 Производители от Пловдив, Варна и Сливен отличени в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“
- 19:00 Кафето – енергия, концентрация и ползи за здравето
- 18:52 Wall Street Journal: Русия е на път да постигне първата голяма победа след превземането на Бахмут