ЕС и Свят 10.12.2020 08:47 Снимка: ДНЕС+
Руската Дума окончателно прие имунитета на Путин от съдебна отговорност след мандата му
Долната камара на руския парламент прие окончателно - на трето четене, закона за неприкосновеността на бившия президент и неговото семейство, предаде радио "Свобода".
С него се постановява, че след изтичането на мандата му президентът не може да бъде арестуван, задържан, обискиран или привличан към каквато и да е административна или наказателна отговорност.
Предстои законът да бъде одобрен от горната камара - Съвета на федерацията, и да бъде подписан от президента Владимир Путин, който по този начин придобива почти абсолютна неприкосновеност.
Тя може да бъде снета единствено ако парламентът повдигне срещу него обвинение в държавна измяна или друго тежко престъпление, което да бъде потвърдено от Върховния съд и от Конституционния съд, отбелязва изданието РБК.
Законопроектът беше внесен в съответствие с приетите поправки в руската конституция, които са обект на критики от редица представители на опозицията и граждански активисти. Те посочват, че поправките са несъвместими със свободата и демокрацията, с човешкото достойнство и правата на човека.
Поправките, инициирани основно от Путин, бяха приети през лятото. Най-оживена беше полемиката около т. нар. "зануляване" на президентския му мандат, което му позволява да се кандидатира още два пъти за поста на държавен глава и да управлява до 2036 г. Тогава той ще е на 84 години./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:51 Лъв XIV се нанесе в обновения папски апартамент
- 16:38 Дмитриев коментира думите на Зеленски, че Тръмп се отнася с него като със син
- 16:27 Мартин Владимиров: В понеделник може да видим цена на нефта от 110 долара за барел, вървим към 150
- 16:17 Ливанските власти съобщиха за 12 медици, убити при израелски въздушен удар
- 16:06 Белият дом: Потопихме над 65 ирански военни кораби
- 15:55 Зеленски: Русия доставя на Иран дронове „Шахед“
- 15:44 Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро е в тежко състояние в болница
- 15:32 Bild: Войната в Иран раздели администрацията на Белия дом между Ванс и Рубио