Русия съжалява, че ЕС говори със санкции

ЕС и Свят 11.09.2014 23:50

Русия съжалява, че Европейският съюз (ЕС) й наложи нови санкции и предпочита да продължи разговора на езика на санкциите. Това заяви говорителят на руския президент Владимир Путин - Дмитрий Песков.

"Ние съжаляваме за приетото решението за налагане на нови санкции от страна на ЕС. Неведнъж сме изразявали своето несъгласие и неразбиране на приетити по-рано санкции, и сме ги смятали, и ги смятаме за незаконни", каза Песков.

Той добави: "Що се отнася до решението, за което бе съобщено днес (четвъртък), то абсолютно не може да бъде разбрано и обяснено на фона на усилията, които през последните дни, ръководейки се, включително и от мирните инициативи на президента Путин, прилага Русия, за да допринесе за прекратяването на кръвопролитията, както и за мирно уреждане на конфликта в югоизточната част на Украйна".

Песков отбеляза, че руската страна със съжаление възприема предпочитанието на страните от ЕС "да продължават разговора на езика на санкциите, вместо това не на думи, а на дела да допринесат за мирно урегулиране".

"В този случай за нас е очевидно, че в Брюксел или не виждат, или упорито отказват да видят реалната ситуация в Донбас и не искат да имат информация за стъпките, които се предприемат от страните, в посока към урегулирането", каза прессекретарят на президента на Русия.

Песков заяви, че "санкциите безусловно предизвикват определен дискомфорт на руската страна. Заедно с това, не може да не се разбира, че по един или друг начин ще се наложи и на европейските компании, както и на данъкоплатците, да плащат сметките за тези санкции, което в действителност вече се случва".

В същото време, според Песков, Русия има намерение да продължи и занапред да допринася за стабилизирането на ситуацията в югоизточната част на Украйна. "Въпреки липсата на конструктивизъм в позицията на Брюксел, Русия ще продължи да прави всичко зависещо от нея, за да допринесе за изпълнение на съществуващия мирен план, както и за стабилизирането на ситуацията в югоизточната част на Украйна като цяло", каза прессекретарят. /ИТАР-ТАСС
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355