Русия разпозна удар по отношенията й със САЩ
ЕС и Свят 14.04.2013 21:35
Публикуването в САЩ на "списъка Магнитски", който е по същество черен списък на руски длъжностни лица, заради предполагаемата им роля в смъртта в затвора на адвоката Сергей Магнитски, нанася "удар" върху двустранните отношения, заяви в неделя говорител на президента на Руската федерация Владимир Путин.
"Това е удар по руско-американските отношения", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в телевизионно предаване, излъчено в руския Далечен изток и цитирано от агенция Интерфакс. Той добави, че Русия гледа на публикацията като на "пряка намеса във вътрешните работи" на страната".
В събота Русия забрани влизането на нейна територия на 18 американски представители в отговор на публикуването предния ден в САЩ на списък от 18 лица, на които са наложени американски икономически санкции заради предполагаемата им съпричастност към смъртта в затвора на юриста Сергей Магнитски и за нарушаване на правата на човека.
"Войната на списъци не е наш избор, но ние нямаме право да подминем откровения шантаж. Време е политиците във Вашингтон най-накрая да разберат, че да се изграждат отношенията с такава страна като Русия в духа на менторството и неприкрития диктат, е безперспективно", се казваше в съобщение на руското външно министерство, публикувано преди ден.
В петък САЩ наложиха икономически санкции срещу 16 руснаци заради предполагаемата им връзка със смъртта на Сергей Магнитски в затвора, за която се смята, че е в резултат на изтезания, и на двама чеченци – единият от които президентът на Чечения Разман Кадиров - за нарушаване на правата на човека. /БГНЕС
"Това е удар по руско-американските отношения", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в телевизионно предаване, излъчено в руския Далечен изток и цитирано от агенция Интерфакс. Той добави, че Русия гледа на публикацията като на "пряка намеса във вътрешните работи" на страната".
В събота Русия забрани влизането на нейна територия на 18 американски представители в отговор на публикуването предния ден в САЩ на списък от 18 лица, на които са наложени американски икономически санкции заради предполагаемата им съпричастност към смъртта в затвора на юриста Сергей Магнитски и за нарушаване на правата на човека.
"Войната на списъци не е наш избор, но ние нямаме право да подминем откровения шантаж. Време е политиците във Вашингтон най-накрая да разберат, че да се изграждат отношенията с такава страна като Русия в духа на менторството и неприкрития диктат, е безперспективно", се казваше в съобщение на руското външно министерство, публикувано преди ден.
В петък САЩ наложиха икономически санкции срещу 16 руснаци заради предполагаемата им връзка със смъртта на Сергей Магнитски в затвора, за която се смята, че е в резултат на изтезания, и на двама чеченци – единият от които президентът на Чечения Разман Кадиров - за нарушаване на правата на човека. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:22 Магнитна буря удря Земята за два дни
- 09:11 Папа Лъв XIV разгневи екипа на Тръмп заради доктрината за „справедлива война“
- 09:01 Локомотив на пътнически влак се запали край Карнобат, няма пострадали
- 08:52 Светият Синод: Не е в нашата компетентност да се произнасяме за санкциите срещу патриарх Кирил
- 08:41 Министър Димитър Стоянов провери сглобяването на бойните машини „Страйкър“ в ТЕРЕМ
- 08:32 "Ройтерс": Руски ястреби призовават Путин да ескалира войната и да прекрати преговорите със САЩ
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия