
ЕС и Свят 05.07.2024 12:48 Снимка: ДНЕС+
Русия провежда учения с мобилни ядрени ракетни комплекси
"Ярс" е едно от новите оръжия
Руското министерство на отбраната провежда военни учения, в които участват мобилни ядрени ракетни комплекси, съобщи агенция "Интерфакс", цитирана от Ройтерс и БТА, като се позовава на съобщение на министерството.
Екипите на ракетни комплекси "Ярс" от две поделения ще изминат над 100 км и ще отработят дейности по маскировка и разгръщане, се казва в съобщението, което допълва, че в бъдеще в ученията ще се включат още бойни разчети.
РС-24 "Ярс" е руски междуконтинентален ракетен комплекс, който е на въоръжение от 2011 г.
През ноември 2023 г. стана ясно, че балистична ракета "Ярс" е разположена в базата Козелск в Калужка област, югозападно от Москва. Русия описва ракетата, която може да носи множество термоядрени бойни глави, като едно от по-новите си оръжия, способно да пробие противоракетната отбрана на САЩ и техните съюзници.
Полкът в Козелск, в който в силоз беше разположена новата ракета, беше първият в стратегическите ракетни войски на Русия, който започна да се въоръжава с ракети "Ярс", разполагани в силоз.
Първоначално мобилна версия на тези ракети беше разположена в други полкове.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 17:35 Вучич: Получихме информация за подготовката на "Майдан" в Сърбия
- 17:32 Регионалният министър спря смяната на директора на ВиК - Русе
- 17:24 ООН зове Израел да спре касапницата в Газа
- 17:16 Бетоновоз помете пешеходец в София
- 17:08 Ученик от спортно училище в Хасково стреля с пистолет в училище
- 16:58 Естония изгражда 40 км противотанков ров като част от Балтийската отбранителна зона
- 16:49 КС прекрати производството за избора на Димитър Главчев за шеф на Сметната палата
- 16:40 Тома Белев: Един милион българи имат вода, но тя не става за пиене