ЕС и Свят 09.02.2025 16:22 Снимка: ДНЕС+
Русия не вижда положителни стъпки от страна на САЩ по отношение на разоръжаването
Русия все още не е видяла от новата американска администрация никакви положителни стъпки в областта на разоръжаването, съобщи руският постоянен представител към ООН в Женева Генадий Гатилов в интервю, цитирано от Ройтерс.
"Готови сме да поддържаме гладки отношения на сътрудничество с всяка американска администрация", заяви той пред РИА Новости. "Бихме били готови да направим това в рамките на Конференцията по разоръжаването". "Досега ние не виждаме никакъв положителен напредък в това отношение в Женева."
Конференцията е международен форум за разоръжаване, който заседава в швейцарския град. На него са били договорени редица важни многостранни споразумения за ограничаване на въоръженията и разоръжаване, включително за неразпространение на ядрените оръжия, припомня Ройтерс.
Руският президент Владимир Путин посочи след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, че вижда във втория мандат на Тръмп шанс за нова ера в руско-американските отношения. "Ние, разбира се, следим отблизо думите и първите стъпки на представителите на новия американски президент", заяви Гатилов.
"Очакваме, че американците ще преминат от думи към действия, особено след като казаха много от 20 януари насам." И Тръмп, и Путин заявиха, че имат желание да се срещнат лично. Американският президент обеща да сложи в най-кратък срок край на войната в Украйна, започната с нашествието на Русия преди близо три години. Гатилов обаче заяви, че разговорите с Вашингтон за контрола на ядрените оръжия и по други въпроси на сигурността не са възобновени.
Новият договор за съкращаване на стратегическите ядрени оръжия, който ограничава броя на стратегическите ядрени бойни глави, които САЩ и Русия могат да разполагат, както и разполагането на наземни и подводни ракети и бомбардировачи, които да ги доставят, се очаква да изтече изтича на 5 февруари 2026 г. Това е последният останал стълб на контрола на ядрените оръжия между двете най-големи ядрени сили в света.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 AI гигантите крият дългове за 1,65 трилиона долара извън официалните си баланси
- 19:25 Делхи привика руски дипломат заради четирима убити моряци на товарен кораб край Одеса
- 19:18 Доходите на лекарите в Полша ще бъдат ограничени до 16 пъти минималната работна заплата
- 19:10 Как да спрем да боледуваме: 5 съвета от лекар, които наистина работят
- 19:03 Захариева пред Радев: Единен капиталов пазар в ЕС ще привлече иновативните компании
- 18:55 Варна тази година може да има петима нови почетни граждани
- 18:48 България вероятно е поискала от Полша изтребителите МиГ-29, предвидени за Украйна
- 18:41 Брентът с нов ръст, близо е до 100 долара за берел