ЕС и Свят 10.05.2026 09:55 Снимка: ДНЕС+
„Росатом“ ще развива проекти в България, Унгария и Словакия
„Росатом“ възнамерява да развива свои проекти в България, Унгария и Словакия. Това беше обявено днес от Алексей Лихачов, ръководител на държавната корпорация, в кулоарите на разговорите между руския президент Владимир Путин и словашкия премиер Роберт Фицо, предава агенция ТАСС.
„Събитията от тази пролет в Словакия, Унгария и България показват, че тези страни остават ангажирани с развитието на ядрената енергетика. И трябва да се отбележи, че във всички тези страни ключовите компетенции първоначално бяха от съветската епоха, а сега са руски. Това включва персонал и технологии за работа с гориво. Ще продължим да предлагаме нашите проекти и, разбира се, ще развиваме тези, които вече са се утвърдили. Имам предвид предимно унгарския проект“, подчертава Лихачов.
По-рано Петер Мадяр, лидер на партията „Тиса“, която спечели изборите в Унгария, нарече разширяването на АЕЦ „Пакш 2“ важен и необходим проект. Той отбеляза също, че новото правителство ще трябва да преразгледа условията на строителния заем. Той добави, че е необходимо да се определи дали е възможно преструктуриране или рефинансиране.
„Росатом“ наскоро заяви също, че допуска възможността за връщане към диалог относно доставките, обслужването на проекта за АЕЦ „Белене“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:58 Европа остава в плен на горещата вълна: Живакът на места ще премине 40°C
- 12:51 Често ходене до тоалетна: Как стресът влияе върху пикочо-половата система
- 12:44 Въвеждат таван на заплатите в част от държавните предприятия и контролни органи
- 12:37 Четири рекорда на Меси бяха официално вписани в книгата на "Гинес"
- 12:29 Делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов трябва да се гледа по същество, реши съдът
- 12:23 САЩ пусна Иран в Сиатъл два дни преди мача с Египет
- 12:16 Американските самолети напускат летището до седмица
- 12:08 Тръмп изригна: Имахме Иран на колене, а Конгресът „безсмислено гласува“ срещу мен