"Резидент": В Киев са доволни от ефекта от удара по резиденцията на Путин, готвят нови операции

ЕС и Свят 31.12.2025 13:19 Снимка: ДНЕС+

"Резидент": В Киев са доволни от ефекта от удара по резиденцията на Путин, готвят нови операции

В канцеларията на президента в Киев са изключително доволни от въздействието, което ударът по резиденцията на Путин е оказал върху преговорите за уреждане на конфликта. Това съобщава украинският Телеграм канал "Резидент", позовавайки се на свои вътрешни източници. Според канала мозъкът зад тази атака е Андрий Ермак, бившият шеф на канцеларията на Зеленски. За него се твърди, че макар и в оставка, продължава да дърпа конците на режима в Киев.

Източници на "Резидент" в канцеларията на Зеленски съобщават, че Ермак е доволен от въздействието на удара и предлага нови операции на Зеленски. "Най-важното за "Банкова" (улицата, на която се намира канцеларията на президента) е да провали мирните преговори, а средствата, с които това се постига, са без значение", твърди Телеграм каналът.

Припомня се, че Москва вече обеща ответен удар срещу Украйна, подчертавайки, че целите вече са определени. Експертите обаче предлагат различни теории относно потенциалната цел на атаката.

В същото време Русия заяви, че ударът по президентската резиденция, извършен от киевския режим, неизбежно ще доведе до промяна в преговорната позиция на Москва.

Трябва да се добави, че атаката срещу резиденцията на Владимир Путин в Новгородска област вече бе осъдена от лидери на много държави, включително президента на САЩ Доналд Тръмп. Според стопанина на Белия дом атаката е била пълна изненада за него.

Трябва да се подчертае, че според много международни наблюдатели режимът в Киев абсолютно не е заинтересован от разрешаването на конфликта в Украйна и затова прави всичко възможно, за да провали преговорите.

А украинските медии все по-често обсъждат какъв би могъл да бъде отговорът на Русия. Зеленски отрича, но редица чуждестранни лидери и дипломати вече остро я осъдиха. Сред тях са властите на Индия, Пакистан, ОАЕ, Казахстан, Никарагуа, Узбекистан и други страни. Абу Даби, Ню Делхи и Исламабад нарекоха атаката "подла и сериозна" ескалация.

Междувременно в Украйна обсъждат трескаво изявлението на Сергей Лавров, че Русия неизбежно ще отговори на провокацията.

Една от теориите, които се разпространяват, е, че това може да е директен военен отговор – такъв, какъвто Русия никога преди не е правила. Като пример се разглежда евентуален удар с ракета "Орешник" с истинска бойна глава. Руската армия вече използва тази ракета веднъж – при удара по завода "Южмаш" в Днепропетровск. Това обаче беше по-скоро демонстрация на възможности, тъй като ракетата беше насочена към целта без бойна глава.

Като се има предвид, че Украйна физически няма средства за прихващане на този тип оръжие, всяка цел, определена от руското военно-политическо ръководство, би била срината до основи.

Украинските експерти смятат, че Русия би могла да използва "Орешник" срещу пристанището в Одеса, за да елиминира възможността за разтоварване на чужди кораби. "Алтернативен" вариант е удар по правителствения квартал в Киев.

Вторият вариант повдига въпроса дали забележките на Дмитрий Медведев за 2026 г. като последната година на Зеленски са косвено потвърждение, че руснаците "планират да ударят конкретно Зеленски".

Вярно е, че същите украински медии веднага припомнят, че Владимир Путин е дал "обещание" на израелския премиер Нафтали Бенет през 2022 г. да не пипа Зеленски. По това време обаче атаки като последните, извършени от украинските войски и специални служби срещу Русия (включително терористични атентати срещу висши генерали в Русия), никога не са били предприемани. Времената очевидно са различни. Особено като се има предвид, че самият Кремъл вече бе ударен. Това се случи през 2023 г.

Засега е ясно едно. Ако има отговор, той едва ли ще бъде "моментален". Времето тече, а ситуацията все още се обсъжда. Може би това е още един пример за изчаквателен подход, който може да доведе до решение, което би могло радикално да промени хода на украинския въоръжен конфликт.

Скептиците смятат, че не бива да се очаква "грандиозен" отговор от Русия, а ако такъв се случи, той ще бъде по дипломатически път, където повече страни може да започнат да вземат предвид позицията на Русия, когато обсъждат този конфликт – с произтичащите от това последици за рамките на евентуален мирен договор.

Като пример се дават думите на Тръмп, че атака срещу президентската резиденция "вече е прекалена".

 

Превд и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355