ЕС и Свят 12.11.2025 13:07 Снимка: АР/БТА
Рекордно ниски температури и сняг хванаха неподготвени близо 18 милиона души в САЩ
Публикации, на които се виждат кадри на "замръзнали" влечуги, се появиха в социалните мрежи на фона също толкова изненаданите от необичайното време жители на Флорида
Първата голяма студена вълна за сезона връхлетя част от югоизточните щати на САЩ с рекордно ниски температури, което хвана неподготвени близо 18 милиона души, обхванати от предупреждение за студено време в щатите Алабама, Флорида и Джорджия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Междувременно на фона на преминаващия студен фронт няколко сантиметра сняг покриха районите около Големите езера, обхващащи общо пет езера в близост до или на границата с Канада, сред които и езерото Мичиган.
Първата вълна от арктически въздух, засегнала две трети от източната част на страната, се измести на изток - и далеч на югоизток - от северната част на Големите равнини (щатите Монтана, Уайоминг, Северна Дакота, Южна Дакота и части от Минесота), които бяха обхванати от студени пориви на вятъра и сняг през уикенда.
За голяма част от югоизточните щати това означаваше внезапен преход към температури, срещани обикновено през зимата, след като през последните няколко дни температурите достигнаха между 21 и 27 градуса по Целзий.
Някои дневни рекорди бяха "напълно надминати", каза метеорологът Скот Клийбауър, включително този за най-ниската температура, след като на летището в Джаксънвил, щата Флорида, рано сутринта вчера бяха регистрирани -2 градуса по Целзий.
Това надмина предишния рекорд от 1 градус по Целзий, отчетен през 1977 г.
Югоизточната част на САЩ ще се сблъска с още няколко по-студени от нормалното дни преди времето отново да се затопли към края на седмицата, отбелязва АП.
Клийбауър, метеоролог от Центъра за прогнозиране на времето в Националната метеорологична служба на САЩ, даде пример за това как ниските температури въздействат на животните, които не са свикнали с тях.
Игуаните например започват да "замръзват" и да падат от дърветата, когато температурите паднат под 4 градуса по Целзий, заяви той. Вчера подобни температури се срещаха на много места в северната част на Флорида.
"Игуаните, поради своята природа, преминават в режим на оцеляване и тяхната система на практика се изключва", казва той.
"Те не са свикнали с подобни температури. Те се сблъскват с тях едва няколко пъти в годината, ако изобщо това се случи", добави метеорологът.
Публикации, на които се виждат кадри на "замръзнали" влечуги, се появиха в социалните мрежи на фона също толкова изненаданите от необичайното време жители на Флорида, отбелязва АП.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:54 Страни от Персийския залив осъдиха последните удари с дронове на Иран
- 11:42 САЩ разочаровани от опитите на Мачадо да се върне във Венецуела
- 11:31 Защо виждаме все повече играчи с розови обувки на световното първенство
- 11:19 Хомеопатията беше "златна мина", но водещият играч на пазара вече гледа другаде
- 11:08 Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор
- 10:56 В Германия няма доброволци за армията, решават дали да върнат задължителната военна служба
- 10:45 Спътниците на обвинения за катастрофата край Мездра го молили: Намали, намали!
- 10:33 Украински МиГ-29 се разби край Полтава, Русия унищожи друг на летище "Вознесенск"