Путин възражда героите на труда
ЕС и Свят 29.03.2013 15:18
Руският президент Владимир Путин съобщи решението си да възроди званието "герои на труда", което съществуваше по времето на СССР.
"У нас, в Съветския съюз, съществуваше званието "Герои на социалистическия труд" и според мен то беше справедливо", заяви Путин на конференция на своето движение Руски народен фронт в Ростов на Дон.
Идеята за възраждането на званието принадлежи на активистите на движението, създадено през 2011 г., когато прокремълската партия "Единна Русия" загуби популярността си. "Мисля, че вашите предложения ще бъдат осъществени до края на деня", увери руският президент, цитиран от агенция Интерфакс.
Званието, което е създадено през 1921 г. и беше предназначено главно за най-добрите работници, строители на съветската икономика, съществуваше до разпадането на СССР през 1991 г. Над 20 000 души са получили званието по време на съветската ера за успеха си в земеделието, науката и иновациите.
Сред тях са създателите на атомното оръжие Игор Курчатов и Андрей Сахаров, самолетостроителите Сергей Илюшин и Андрей Туполев, създателят на известния автомат Михаил Калашников и съветските лидери Йосиф Сталин, Никита Хрушчов и Леонид Брежнев.
Отличените хора получаваха медал във формата на звезда със сърп и чук и социални придобивки. Въпреки отмяната на званието през 1991 г. придобивките, сред които безплатният обществен транспорт и лекарства, както и добавките към пенсията, останаха в сила. Андрей Сахаров, който е отличаван три пъти, беше лишен от званията си през 1980 г. заради "антисъветска дейност". /АФП - БГНЕС
"У нас, в Съветския съюз, съществуваше званието "Герои на социалистическия труд" и според мен то беше справедливо", заяви Путин на конференция на своето движение Руски народен фронт в Ростов на Дон.
Идеята за възраждането на званието принадлежи на активистите на движението, създадено през 2011 г., когато прокремълската партия "Единна Русия" загуби популярността си. "Мисля, че вашите предложения ще бъдат осъществени до края на деня", увери руският президент, цитиран от агенция Интерфакс.
Званието, което е създадено през 1921 г. и беше предназначено главно за най-добрите работници, строители на съветската икономика, съществуваше до разпадането на СССР през 1991 г. Над 20 000 души са получили званието по време на съветската ера за успеха си в земеделието, науката и иновациите.
Сред тях са създателите на атомното оръжие Игор Курчатов и Андрей Сахаров, самолетостроителите Сергей Илюшин и Андрей Туполев, създателят на известния автомат Михаил Калашников и съветските лидери Йосиф Сталин, Никита Хрушчов и Леонид Брежнев.
Отличените хора получаваха медал във формата на звезда със сърп и чук и социални придобивки. Въпреки отмяната на званието през 1991 г. придобивките, сред които безплатният обществен транспорт и лекарства, както и добавките към пенсията, останаха в сила. Андрей Сахаров, който е отличаван три пъти, беше лишен от званията си през 1980 г. заради "антисъветска дейност". /АФП - БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:11 Папа Лъв XIV разгневи екипа на Тръмп заради доктрината за „справедлива война“
- 09:01 Локомотив на пътнически влак се запали край Карнобат, няма пострадали
- 08:52 Светият Синод: Не е в нашата компетентност да се произнасяме за санкциите срещу патриарх Кирил
- 08:41 Министър Димитър Стоянов провери сглобяването на бойните машини „Страйкър“ в ТЕРЕМ
- 08:32 "Ройтерс": Руски ястреби призовават Путин да ескалира войната и да прекрати преговорите със САЩ
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф