Путин ще говори за външната политика в годишното си обръщение към парламента

ЕС и Свят 10.05.2006 10:26

Основна тема в седмото поред годишно обръщение на руския президент Владимр Путин към парламента ще бъде външната политика на страната. За първи път откакто в Русия има обичай веднъж в годината президентът да прави обръщение, това ще стане, докато страната председателства Г8, коментират от Новости. Според наблюдатели днешното послание трябва да е логично допълнение на предишните от 2004 г. и 2005 г., когато президентът говори за икономиката и за вътрешната политика на страната.

Очаква се в изказването си руският държавен глава да отговори на направеното преди време изявление на американския вицепрезидент Дик Чейни. В него той обвини управляващите в Москва, че „несправедливо и некоректно ограничават демократичните права на руския народ, че използват нефта за шантаж и сплашване, че предприемат действия, които застрашават териториалната цялост на съседните страни или пък се месят в демократичните им процеси.” Обвиненията Чейни отправи на 4 май във Вилнюс по време на среща на балтийските и черноморските държави. Малко по-късно външният министър на Русия - Сергей Лавров определи изявлението на Чейни като кощунствено.

Днес се очаква Путин да говори за мястото на Русия в съвременния свят, за нейните взаимоотношения с останалите страни от ОНД, Европа и САЩ. Путин ще обяви принципите, по които тези отношения ще се изграждат, твърди близък до администрацията му. Освен това руският президент ще засегне и друг много важен въпрос за страната – демографският проблем.

През 2005 г. населението на страната е намаляло с 680 000 души. Към 1 декември 2005 г. населението на Русия е 142 800 000 души, но ако не се вземат мерки през 2030 г. руснаците могат да станат 100 млн., а през 2075 г. – между 50-55 млн. души, предупреждават статистици. За решаване на проблема се предвижда национален проект, по който да се създадат медицински центрове с най-модерна апаратура, в които да се работи за намаляване на детската смъртност и за лекуване на онкологични и сърдечно-съдови заболявания.

Информацията е на News.bg.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355